Gündem Haberleri

  Madoff mağdurlarına güzel haber

  WSJ
  04.05.2010 - 18:41 | Son Güncelleme:

  ABD’nin en büyük finansal dolandırıcılıklarından birine imza atan Bernard Madoff’un davasında, Ponzi oyununda yer alan ve geçen yıl evinde ölü bulunan yatırımcı Jeffry Picower’ın servetinden 2 milyar doların mağdur yatırımcılara aktarılması kararı çıktı.

  Devlet tarafından mağdur yatırımcıları temsil etmesi için görevlendirilen kişi, daha önceki mahkemede, yatırımcıların Ponzi oyununda kaybettikleri toplam paranın yarısına denk gelen 10 milyar dolara yakın bir parayı geri alabileceklerini belirtmişti. 

   

  Manhattan’da gerçekleşen mahkemenin hakimi Burton Lifland, dava sonrasında, yatırımcıların milyarlarca doları geri alabilecekleri bir uzlaşmanın eşiğinde olduğunu belirtti.

      

  Lifland aynı zamanda, yatırımcıların bir daha Picower’ın servetine karşı herhangi bir dava açamayacaklarına karar verdi. 

    

  Picower’ın avukatı William Zabel, daha önce servetten yatırımcılara 2 milyar dolar dağıtılacağını söylemişti. 

   

  Zabel, bu rakamın, Picower ve kendisiyle bağlantılı diğer girişimcilerin, Madoff’un yatırım şirketinin Aralık 2008’de batmadan önceki altı yılda çektikleri paraya denk geliyor. 

   

  Avukat aynı zamanda, bu uzlaşmayla birlikte, mağdur yatırımcıların, Florida’daki evinde kalp krizi geçirdikten sonra havuzda boğulan Picower’a karşı açtıkları 7.2 milyar dolarlık dava da sona ermiş olduğunu da söylemişti.  

   

  Pazartesi günkü dava sonrasında ne Zabel ne de yatırımcıların avukatlığını yapan Marc Hirschfield, uzlaşma şartlarını ne olduğu konusunda yorum yapmaktan kaçındı.

      

  PONZİ OYUNU NEDİR?

  İlk kez 1920 yılında Charles Ponzi’nin ortaya çıkardığı Ponzi Oyunu bir nevi saadet zincirini andırıyor. Eski yatırımcılara büyük getiriler vaat eden bu oyun yeni yatırımcılardan aldığı fonlar sayesinde, eskilere vaat ettiği getirileri ödeyebiliyor. Ancak, taze para girişi durunca, sözde getiri ödemelerini sağlayamayan sistem çöküyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı