Gündem Haberleri

  Madımak vandallığı

  Gamze KOLCU / ANKARA
  14.07.2015 - 01:32 | Son Güncelleme:

  MADIMAK’ta yakılarak katledilenlerin anısına Karşıyaka Mezarlığı’nda yaptırılan ‘2 Temmuz Kültür Şehitleri Anıtı’ndan, isimlerin yazılı olduğu levhalar söküldü.

  Sivas katliamında yaşamını yitiren 33 aydın ve sanatçının isimlerinin yazılı olduğu anıtta bulunan 7 parça pirinç levhayı kimin söktüğü bilinmiyor. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği tarafından yaptırılan anıta yönelik daha önce de benzer saldırılar olduğu öğrenilirken Ankara Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Şube Müdürü Ali Açıkgöz, hırsızlık ihtimalinin ağır bastığını belirtti. Açıkgöz, “Siyasi bir saldırı olsa mezarlar da tahrip olur ya da kırılır, sadece levhalar sökülmezdi. Güvenliğimiz yeterli, ancak her mezarın başına bir görevli dikmemiz mümkün değil. Tutanak tuttuk” dedi.

  Madımak vandallığı
  Eski hali

  MANİDAR SALDIRI


  Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Sivil Toplum Örgütleri Sekreteri Hüseyin Aydoğdu ise “Bekçimiz saldırıyı sabah fark etmiş. Özenle korunması gereken bu yerde yaşanan saldırıların sayısı beşi geçti.
  2 Temmuz sonrası yaptığımız her anma töreni sonrasında benzer bir olay yaşanırken tesadüf ya da hırsızlık olarak nitelendirilmesini kabul edemeyiz” diye tepki gösterdi.
  Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Fevzi Gümüş de saldırıyı şöyle yorumladı: “Türkiye’de acılarla yüzleşme ortamı oluşmadığı için saldırılar devam ediyor. 6 Temmuz’da anıt mezarda bir anma töreni düzenledik. Hemen ardından bu saldırının yaşanmasını manidar buluyorum. Anıt çiziliyor, çiçekleri sökülüyor ve tahrip ediliyor. Nedense sorumlular bulunmuyor. 24 saat korunan, izlenen bir yer. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin bu konuyu ya örtbas ediyor ya da ihmal var.”

  Etiketler: madımak , gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı