Gündem Haberleri

  Madencilerden yerin altında eylem

  AA
  19.12.2014 - 14:16 | Son Güncelleme:

  Zonguldak'ın Ereğli ilçesine bağlı Kandilli beldesinde, özel kömür işletmesinde çalışan madenciler, 60 arkadaşlarının iş akitlerinin feshedildiği gerekçesiyle üretime ara vererek ocaktan çıkmama eylemi başlattı.

  Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Armutçuk Şube Başkanı İsa Mutlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, işverenin 60 kişinin iş akitlerinin feshedildiğine dair kararı tebliğ etmesinin ardından gündüz vardiyasında kömür ocağına giren yaklaşık 350 işçinin yerin altından çıkmama kararı aldığını söyledi. İşten çıkartmalara tepki gösteren işçilerin üretimi durdurarak yer üstüne çıkmama kararı aldığını vurgulayan Mutlu, şunları kaydetti:

  "Demokratik eylem yapmak hakları. Biz sendika olarak onların sesini duyurmaya devam edeceğiz. Devlet yetkililerinden çözüm bekliyoruz. İşçiler sorun çözülünceye kadar kendilerini kilitledikleri madenden çıkmayacak. Ocaktaki 350 madenciye diğer vardiyadaki işçiler de katılınca yaklaşık 600 madenci yer altında eylemi sürdürecek. İşten çıkartmalara son verilmesini ve bu arkadaşlarımızın geri alınmasını istiyoruz."

  İşten çıkarılan madencilerden İbrahim Ergün ise sabah işletmeye geldiğinde iş akitlerinin feshedildiğini öğrendiklerini belirtti.

  Ailelerine durumu nasıl açıklayacaklarını bilmediklerini dile getiren Ergün, "Bu 60 kişiyle kalmayacak. Bir kıyım başladı. İşçi arkadaşlarımız bize destek vermek için maden ocağında eylem başlattı. Bundan önceki dönemde çıkış verilen arkadaşlarımız için biz de eylem yapmıştık. Çaresiziz, beklemekteyiz, yetkililerin bir çözüm bulmasını istiyoruz" ifadesini kullandı.

  Bu arada, iş yerine asılan tebliğde, 60 madencinin yasal hakları ödenerek iş akitlerinin feshedilmek zorunda kalındığı belirtilerek, işçilerin, talep etmeleri halinde, eğitim, beceri ve ehliyetleri uygun olmak kaydıyla, Bartın'ın Amasra ilçesindeki maden projesi ile holdingin Tekirdağ'ın Çerkezköy ilçesinde kurulu iş yerlerinde istihdam edilebileceği duyuruldu.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı