Gündem Haberleri

  Maden işçilerine domuz gribi anlatıldı

  Ersin ERCAN- Gürkay GÜNDOĞAN/ZONGULDAK, (DHA)
  05.12.2009 - 14:09 | Son Güncelleme:

  İl Sağlık Müdürlüğü doktorları, Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda (TTK) çalışan maden işçilerine domuz gribiyle ilgili bilgi verdi.

  İl Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Şubesi’nde görevli Dr. Aslıhan Külekçi ve Dr. Fidan Demir, TTK Kozlu Müessese Müdürlüğü’nde çalışan idari personel ile yer altında çalışan 200 maden işçisine domuz gribini anlattı. Toplantı salonunda idari personeli hastalıkla ilgili bilgilendiren Dr. Aslıhan Külekçi ve Dr. Fidan Demir, maden işçilerini de akşam vardiyası için yer altına inecekleri asansörün önünde bilgilendirdi.

  Hastalığın özellikleri ve yayılma yolları ile korunma yöntemlerini anlatan Dr. Fidan Demir, “Madende çalışıyorsunuz. Burada yıkanıyorsunuz ama eve gittiğinizde de eşinize, çocuğunuza, sevdiklerinize dokunmadan önce mutlaka ellerinizi yıkayın” dedi.

  Dr. Aslıhan Külekçi ve Dr. Fidan Demir, toplantının sonunda madencilerin özellikle domuz gribi aşısına yönelik sorularını cevaplandırdı. Dr. Fidan Demir, bir maden işçisinin, “Aşı olun diyorsunuz ama Başbakanımız aşı olmadı” demesi üzerine, “Aşıyla ilgili bütün gelişmeleri dünya literatürü ve bilimsel makalelerden takip ediyorum. Ben aşı olunması gerektiğine karar verdim ve oldum. Bütün uzmanların önerileri de bu doğrultuda” diye konuştu.

  Bunun üzerine başka bir madenci de “İnsanların aşı olmak istememesindeki en büyük neden Başbakanımızın aşı olmaması. O kendisine güveniyor olabilir belki. Bizden daha iyi tedbir alıyordur. Biz maden şartlarında tedbirimizi onlar kadar alamayız” dedi. Dr. Aslıhan Külekçi ve Dr. Fidan Demir, kimseyi aşı için zorlamadıklarını, amaçlarının insanları doğru bilgilendirmek olduğunu söyledi.

  Dr. Fidan Demir ayrıca, Zonguldak’ta hekimlerin yüzde 60’ının aşı olduğunu, okullarda ise bu oranın daha düşük olduğunu söyledi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı