Gündem Haberleri

    Madem kalkınıyoruz öyleyse eşitiz

    Razi CANİKLİGİL/NEW YORK
    26.09.2013 - 01:44 | Son Güncelleme:

    New York’taki BM zirvesinde, savaşta kadına şiddete karşı önlemlerin tartışıldığı bir toplantıya katılan Bakan Şahin, Türkiye’deki kadın-erkek eşitliğini değerlendirdi: “Bu bilgi ekonomisinin parçası. Duygusal değil.”

    AİLE ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Birleşmiş Milletler’de (BM) İngiltere’nin başkanlığındaki bir oturuma katıldı. Toplantıda, savaş ve çatışma ortamlarında kadınlara uygulanan şiddet ve tecavüzlere karşı mevzuatlar üzerinde çalıştıklarını belirten Bakan Şahin, New York’taki BM temaslarını, Hürriyet’e şöyle değerlendirdi:

    ‘SİNME KÜLTÜRÜ’

    “Savaşta kadının cinsel şiddete uğraması, tarih boyunca bilinmiş ama savaşın normal bir sonucu olarak görülmüş. Uluslararası ceza mahkemeleri bunu suç görmediği için cezalandırmamış. Kadınlar çok sessiz kalmış; utançtan susunca sinme kültürü olmuş. Öncelikle cinsel suçlar hızlı bir şekilde tespit edilip belgelenmeli, tanıklarıyla ve raporlarıyla kanıtlanmalıdır. Daha sonra adalet ve güvenlik sisteminin güvenli bir mevzuat oluşturması gerekiyor.” Bakan Şahin, Türkiye’deki cinsel ayrımcılıkla ilgili ise, “Toplumun yarısı kadın, yarısı erkek. Fırsat eşitliğinin güçlü hale dönüştürülmesi için, eğitim, sağlık ve işgücüne katılımda güçlü paketler hazırladık. Biz bunu akıllı bir ekonominin ve bilgi ekonomisinin parçası olarak görüyoruz. Bu duygusal bir şey değil. Burada kadın bakışı, kadını destekleme değil. Bu ciddi bir şekilde kalkınmanın, hedeflere ulaşabilmenin, potansiyeli kullanmanın bir gereği” dedi.

    Etiketler: BM zirvesi , gündem
    Son Dakika Haberler
    

    EN ÇOK OKUNAN HABERLER

      Sayfa Başı