Gündem Haberleri

  Madde bağımlısı çocuklara AB desteği

  A.A
  29.04.2009 - 10:45 | Son Güncelleme:

  Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından sokakta çalışan madde bağımlısı çocukların tedavi edilmesi amacıyla yaptırılan tedavi merkezine, Avrupa Birliği (AB) fonlarından, 2 milyon avro aktarılacak.

  Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Ömer Öksüz, , Başkentte sokakta yaşayan çocuklara yönelik 1993 yılından bu yana aktif olarak çalıştıklarını belirtti.

  Öksüz, Ankara'da sokakta çalışan bin çocuğun bulunduğunu ve bunların tamamının kontrol altında olduğunu ifade ederek, “Bu çocuklardan suça bulaşan sayısı yok gibidir” dedi.

  Sokakta çalışan çocuklara yönelik şu ana kadar Sıhhiye'deki merkezde eğitim ve kültürel faaliyetler gerçekleştirdiklerini anımsatan Öksüz, bu çocuklardan madde bağımlısı olanların tedavisi için de Karşıyaka'da tedavi merkezi inşa ettirdiklerini bildirdi.

  Yaklaşık 13 bin 500 metrekarelik alana kurulan Sokakta Yaşayan Çocuklar ile Madde Bağımlısı Çocuklar Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi'nin inşaatının tamamlandığını ve kısa süre sonra hizmete gireceğine işaret eden Öksüz, şunları kaydetti:

  “Sokak çocuklarını madde bağımlılığından kurtarmak için bir AB projesi hazırladık ve bu proje kabul edildi. AB uzmanlarıyla 18 ay birlikte çalışacağız. Sonra projeyi biz devam ettireceğiz. Personelimiz, bu süre içinde AB uzmanları tarafından eğitilecek. Tedavi merkezinin inşaatını biz yaptık. AB, tedavi merkezimizin tefrişatı ve uzmanların eğitimi için 2 milyon avro hibe edecek.

  Aynı anda 80'i yataklı 150 alkol ve madde bağımlısı çocuğa terapi uygulanabilecek kapasiteye sahip olan merkezde, alkol, tiner, bali gibi madde bağımlılığı olan 18 yaş altındaki çocukları tedavi edebileceğiz. Bu merkezde, sokakta çalışmayan ancak madde bağımlısı olan diğer tüm çocuklara da tedavi ve her türlü sosyal, eğitsel, kültürel, psiko-sosyal destek ile sportif hizmet verilecek.

  Ayrıca, tedavi süreci sonrası bu çocuklar yalnız bırakılmayacak. Çocuklara yönelik eğitsel ve kültürel faaliyetler yapılacak, mesleki beceri kazandırılacak. Öte yandan, ailelere yönelik eğitimler de gerçekleştirilecek, aileler bilinçlendirilecek.”
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı