Gündem Haberleri

  Madamın listesi ABD'yi karıştırdı

  Hürriyet Haber
  15.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD'nin zengin kenti Detroit'te lüks kadın ve erkek fahişe pazarlayan madamın 7 bin kişilik müşteri listesi basının eline geçince büyük panik çıktı.

  Zengin müşteriler için fuhuş şebekesi işleten 33 yaşındaki Madam Marci Devernay geçtiğimiz ay şantajcılık suçundan tutuklanmıştı. Madamın yargılanması aşamasında kanıt toplamak için Marci Devernay'ın iki evine baskın yapan polis, bazı kağıtlarla bilgisayar disketleri ve bir de elektronik ajanda ele geçirdi. Bu ajandanın içinde müşterilerle kadın ve erkek fahişelerin isimleri, telefon numaraları, buluşma yerlerinin kayıtları, kredi kartı ve ehliyet numaraları yer alıyordu.

  CD-ROM'larda dağıtıldı

  Detroit yakınlarındaki Huntington Woods adlı lüks banliyö semtindeki evinden şebekeyi yöneten Madam Devernay'ın 7 bin kişilik müşteri listesi, iki gazetenin baskısı sayesinde ortaya çıktı. Detroit Free Press ve The Detroit News adlı gazeteler polisin elindeki bilgilerin basına verilmesi için açtıkları davayı kazandılar. Bunun üzerine müşteri listesi CD-ROM'lara aktarılarak basına dağıtıldı.

  Müşteri ağı geniş

  Bilgilerin polisin eline geçmesiyle birlikte alarm veren çevre sakinleri, basının devreye girmesi üzerine iyice paniklediler. Çok sayıda kadın ve erkek polisi arayarak, Madamın listesine giriş nedeni olarak çeşitli bahaneler ileri sürdüler. Ancak listede kamuya malolmuş çok önemli şahısların değil, sadece yerel zenginlerin isimlerinin bulunduğu bildirildi. Listede ayrıca Avrupa'dan Kore'ye kadar her yerden müşteri yer alıyor.

  Basın ahlakı tartışması

  İsimlerin mahkeme kararıyla basının eline geçmesinden sonra, basında etik tartışması da başladı. Polis listedeki isimlere yönelik bir soruşturma olmadığını belirtirken, Detroit Free Press Gazetesi listede özel hayatı kamuoyunu ilgilendiren şahıslar bulunduğu takdirde bu isimlerin açıklanacağını bildirdi. The Detroit News ise basın etiğine ayırı olacağı gerekçesiyle isim açıklamayı düşünmüyor.

  25 fahişe çalıştırıyordu

  Kadın ve erkek toplam 25 fahişe çalıştıran Madam Devernay'ın müşterilere şantaj suçundan 20 yıl hapis cezasına çarptırılması söz konusu. Madam'ın çalışanları Gizli Randevu, Tango, Limuzinde Aşk, Erkek Erkeğe gibi kod adlarla tanınıyor.

  Basına para ile satıldı

  Zenginlere hizmet veren madamın elektronik ajandasında bulunan 7 bin kişilik özel müşteri listesi, mahkemenin kararından sonra CD-ROM'lara aktarıldı. Daha sonra da polis tarafından 80.88 dolara basına dağıtıldı.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı