GeriGündem Mac'çilere Türkçe işletim sistemi Tiger
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mac'çilere Türkçe işletim sistemi Tiger

Apple'ın 29 Nisan 2005 tarihinde tüm dünya ile aynı anda Türkiye'ye sunduğu yeni işletim sistemi, 3 ay gibi çok kısa bir sürede Apple IMC tarafından tamamen Türkçe'ye çevrilerek Mac kullanıcılarına sunuldu.

200'den fazla yeni özellik ve buluşu biraraya getiren "Tiger" kod isimli Mac OS X 10.4, özellikle virüslerden etkilenmeyen güvenlik özellikleriyle ön plana çıkıyor. Tüm zamanların en güvenli işletim sistemi olarak nitelendirilen Mac OS X, ilk tanışanların kolaylıkla adapte olacağı kullanıcı dostu arayüzüyle ve Türkçe dahil 16 dilde bir tıkla değişebilen menüleriyle hayatı ve bilgisayar kullanımını kolaylaştırıyor.

Yerelleştirme konusunda atılımlarının devam edeceğini söyleyen Apple IMC Genel Müdürü Tansu Yeğen, "Mac OS X Tiger, bugüne kadar yaratılmış olan en yaratıcı ve güvenli işletim sistemidir. Tiger'ın Spotlight ve Dashboard gibi, devrim yaratacak nitelikteki yeni özellikleri insanların bilgisayarları kullanış biçimini değiştirecek ve kolaylaştıracak.

Türkiye'de yaşıyoruz. Türk alfabesi kullanıyoruz. Kullanıcılarımızın tüm Apple programlarını ve uygulamalarını Türkçe kullanmalarını sağlayacak kaynak ve altyapıyı oluşturmak en önemli hedeflerimizden biri. Bu bağlamda dijital yaşamın simgesi olan iLife paketinin de yerelleştirmesine başladık. Koç Bilgi Grubu'nun tüketiciye yakın olma konsepti doğrultusunda, tüketiciyi de bize yakın hissettirmek bizim için stratejik bir hedeftir" diyerek, Apple IMC Türkiye'nin yerelleştirme stratejilerini ortaya koydu.

Özellikle yoğun İnternet ve posta trafiğinden kaynaklanan güvenlik açıklarının hemen hepsini ayrıca programlara gerek duymadan bertaraf eden Mac OS X işletim sisteminin son sürümü "Tiger", öne çıkan bazı özellikleriyle kullanıcıların hayatlarını kolaylaştırmayı hedefliyor.

Dosya arama daha kolay olacak

Spotlight, kullanıcıların bilgisayarlarındaki dosyalarına, resim, e-posta, randevu, adres defteri ve her türlü doküman ve bilgilere tek noktadan ve anında erişimini sağlıyor.

Mac'teki bütün bilgi kaynaklarını tarayıp düzenledikten sonra, aranan bilgiye anında ulaşma olanağı veren Spotlight, herhangi bir dosyada değişiklik olması durumunda veya yeni bir dosya kaydedildiğinde erişim bilgilerini anında güncelliyor. Yani aranan dosyaya veya veriye 2-3 saniyede ulaşmak mümkün.

İnteraktif bir masaüstü

Dashboard, "Widget" adı verilen ve İnternet üzerinden ücretsiz indirilen binlerce küçük yardımcı programı masaüstüne yerleştiriyor. Bunların arasında çeşitli dillerde çeviri, ölçü ya da para birimlerini dönüştürme işlemi, hesap makinesi, analog saat, hava durumu, borsa bilgileri, uçak seferleri bilgileri, oyunlar ve benzeri yüzlerce program bulunuyor.

Otomatikleşen bir sistem

Automator kullanıcıların sürekli tekrarlayan işlerin otomatikleştirilmesini sağlayan bir iş akışı uygulaması. Kullanıcı yakınların doğum gününü unutsa da Automator bir tebrik mesajı yolluyor veya dijital kameradan fotoğrafları her indirdiğinde tek tek isim vermekle uğraştırmıyor. Üstelik yüzlerce ücretsiz hazır Automator dosyası İnternet'ten indiriebilir.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle