Gündem Haberleri

  MacarİSYAN

  Hürriyet Haber
  04.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  2010 yılında düzenlenen seçimler sonucunda parlamentonun üçte iki çoğunluğuna erişen iktidardaki Genç Demokratlar Partisi (Fidesz), Macaristan muhalefetini sokaklara döktü.

  Göreve gelmesinden bu yana yasal bazda çok sayıda değişikliğe giden ülkenin genç başbakanı Viktor Orban (48), demokratik kurumlar geleneğini bozmakla suçlanıyor. Uluslararası tepkiyi de dinlemeyen Macar hükümeti son olarak, 1 Ocak 2012’den itibaren geçerli olan ve anayasanın yerini alan ‘Temel Kanun’u yürürlüğe sokmuştu.
  ‘Cumhuriyet Geri Dönecek’
  Önceki gece hükümetin, başkent Budapeşte’deki Opera binasında yeni anayasanın yürürlüğe girmesini kutladığı sırada, çoğunluğu gençlerden oluşan büyük bir kalabalık, bu binanın önündeki meydanda toplanarak protesto gösterisinde bulundu. Mitingde hem Macaristan hem de Avrupa Birliği bayrakları dalgalandırılırken, “Yeter”, “Orban diktatörlüğü”, “Orbanistan” gibi sloganlar içeren dövizler taşındı. Protesto gösterisine, anayasanın devletin adının ‘Macaristan Cumhuriyeti’ olarak değil, yalnızca ‘Macaristan’ olarak yer almasına gönderme yapmak amacıyla “Cumhuriyet Geri Dönecek” adı verildi. Temel Yasa, Orban iktidarını güçlendirdiği, Anayasa Mahkemesi’nin yetkilerini tırpanladığı ve ülkeyi daha muhafazakarlaştıracağı gerekçesiyle eleştiriliyor.
  Kimseyi dinlemediler
  ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, daha önce yaptığı açıklamada, Macar parlamentosuna, yeni düzenlemeleri gözden geçirme önerisinde bulunmuştu. Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, biri Merkez Bankası’nın özerkliğini yok saydığı iddia edilen iki maddenin, yeni anayasadan çıkartılmasını talep eden bir mektubu Başbakan Orban’a göndermişti. Uluslararası Af Örgütü’nden de tepki gören Macar iktidarıysa, bu eleştirilere kulaklarını tıkayarak, Temel Kanun’da hiçbir değişikliğe gitmedi.

  ‘Orban’ kanunları ayağa kaldırdı

  AB üyesi Macaristan’da 1 Ocak’ta yürürlüğe giren yeni anayasa, hükümet karşıtlarını sokağa döktü. Budapeşte’de toplanan on binlerce kişi, Başbakan Orban’ı istifaya çağırdı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı