Gündem Haberleri

  Maalouf, Lewis ve Huntington 12 Şubat’ta Türkiye’ye geliyor

  Uğur ERGAN/ANKARA
  24.12.2001 - 01:57 | Son Güncelleme:

  İslám Konferansı Örgütü (İKO) ile Avrupa Birliği (AB)'nin ilk kez ortaklaşa düzenleyeceği bir toplantıda, 11 Eylül saldırısından sonra dünya gündemine gelen çeşitli meseleler tartışılacak.

  Toplantıya ünlü düşünür Samuel Huntington'un yanısıra, tarihçi Prof. Bernard Lewis ile romancı Amin Maalouf da katılacak.

  Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in ev sahipliğini üstleneceği tarihi toplantıya, ünlü düşünür Samuel Huntington'un sözünü ettiği medeniyetleri temsil eden pek çok tanınmış ismin katılması bekleniyor. 12 Şubat 2002 tarihinde gerçekleştirilecek toplantıya Fransa'dan ünlü tarihçi Bernard Lewis ve romancı Amin Maalouf, 'Medeniyetler Çatışması'' tezinin mimarı Samuel Huntington katılacak. Türkiye adına ise ünlü romancı Yaşar Kemal ile İslami konularda yaptığı araştırmalarla tanınan Sabancı Üniversitesi öğretim üyesi sosyolog Prof. Dr. Şerif Mardin, masanın karşı tarafında yer alacak.

  SEMERKAND'IN YAZARI

  11 Eylül sonrasında, medeniyetler arasındaki çatışmanın başladığını öne süren ünlü düşünür Samuel Huntington, Doğu'nun değerlerini anlatan birçok kitabı bulunan Amin Maalouf ile Bernard Lewis de toplantıya davet edilenler arasında yer alıyor. Bu arada, İslám ve Hıristiyanlık arasındaki hoşgörünün sağlam temellere dayanması ve iki dine inanan toplumlarda önayargının ortadan kalkmasını hedefleyen AB-İKÖ Zirvesi ile ilgili hazırlık toplantıları da devam ediyor.

  Geçen hafta Dışişleri Bakanlığı'nda yapılan toplantıda, İKÖ temsilcileri İstanbul'daki zirveye, AB ülkelerinden en az üç bakanın katılması şartını getirerek, ‘‘İslám ülkeleri olarak karşımızda büyükelçi yerine bakan görmek istiyoruz’’ dediler. Bakan düzeyinde katılım olmadığı takdirde, zirvecinin amacına ulaşabileceğine inanmadıklarını belirten İKÖ temsilcileri; AB'den en az üç bakanın gelmesi durumunda İKÖ'den de Afrika, Asya ve Ortadoğu grubundan üç bakanın zirveye katılacağı garantisini verdiler.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı