Gündem Haberleri

  Maalesef yine istenmeyen o görüntü

  Turaç TOP- Mücahit BEKTAŞ/VAN, (DHA)
  29.10.2011 - 00:04 | Son Güncelleme:

  VAN’da 7.2 büyüklüğündeki depremin yaraları sarılmaya çalışılırken, vatandaşlara, ülkenin çeşitli yerlerinden gönderilen yardım malzemelerinin dağıtımında, istenmeyen görüntülere bugün de yenisi eklendi. Altıntepe Mahallesi’ne, Beşiktaş Belediyesi tarafından gönderilen bir TIR dolusu malzeme, beş dakika içinde kapışıldı. Bu duruma tanık olan bazı mahalle sakinleri, "Bu talanı yapanın ihtiyaçları yok. Bunlar Vanlı olamaz. Adımızı kirletmesinler" dedi.

  YARDIM TIR'INI BÖYLE YAĞMALADILAR/ WEB TV

  Depremin hemen ardından Beşiktaş Belediyesi tarafından Van’a gönderilen bir TIR dolusu malzemeyi Altıntepe Mahallesi’ne, bugün, öğlen saatlerinde götüren görevliler, iddiaya göre, bıçaklı bir kişi tarafından girişte tehdit edildi. Malzemeleri, önceden belirlenen adreslere götüreceğini söyleyen görevliler, yaklaşık 200 kişilik kalabalığın TIR kasasındaki eşyalara hücum etmesiyle zor anlar yaşadı.     

  İŞTE KARE KARE O ANLAR, 

  TIR’ın kasasındaki brandayı açan çoluk, çocuk, kadın, erkek onlarca kişi, içeri girdi. İçerisinde giyim, yiyecek ve giyecek bulunan malzemeleri birbirlerine kaptırmamak için birbirleriyle mücadele eden kalabalık izdihama yolaçtı. TIR’daki malzemeleri araçlarına koyup götürenler de olurken, bazı vatandaşlar da, üzerlerine oturup diğer kişilerin almasını engelledi.     

  Malzemeleri dağıtmakla görevli olan, ancak kalabalığın akın etmesiyle şaşkına dönen Yılmaz Güney, "Hiçbir zaman başımıza bu olay gelmedi. Böyle bir yardım olmaz. Biz evleri, zarar görenleri tespit ediyorduk. Tek tek evlerine gidip yardım malzemelerini veriyorduk. Ama bu sefer TIR’ı götür dediler. Kim verdi bu kararı bilmiyorum. Böyle bir rezillik yaşandı" dedi.

  Yaşanan arbedeye tanık olan ve tepki gösteren mahalle sakinlerinden bazıları, "Bu talanı yapanın ihtiyacı yok. Bunlar Vanlı olamaz. Adımızı kirletmesinler. Ayıptır ayıp"dedi.

  ERMENİSTAN'DAN YARDIM

  Van'da meydana gelen depremin ardından  Ermenistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Cezayir ile Rusya'dan gelen ikinci  yardım uçağı Erzurum Havalimanı'na indi.

  Van'daki depremzedeler için Ermenistan Acil Durumlar Bakanlığı'ndan  gönderilen ve içerisinde battaniye, yatak ve nevresim takımlarının bulunduğu  yardım uçağı 4 kişilik ekiple Erzurum'a eldi.

  İl Kriz Merkezi ile Devlet Hava Meydan İşletmesi Erzurum Başmüdürlüğü  yetkilileri tarafından karşılanan ekipte bulunan Ermenistan Afet Durumlar  Bakanlığı Kurtarma Servis Yardımcısı Direktörü Kostandyan Gagik, havalimanında  gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'ye geçmiş olsun dileğinde bulunarak,  Van'daki depremin hemen ardından Ermenistan hükümetinin Cumhurbaşkanı Abdullah  Gül ile yardım konusunda görüşme yaptığını söyledi.
   
  Ermenistan hükümeti tarafından gönderilen yardımları getirdiklerini  anımsatan Gagik, “4, 6, 40 ve 60 kişilik 111 çadır, 4 bin 345 battaniye, 36  şişme yatak, 6 bin nevresim, 474 uyku tulumu getirdik” dedi.

  İlk etapta yardım talebinin kabul edilmediğini dile getiren Gagik,  “Telgraf gönderdik. Nasıl yardım edebiliriz, ihtiyaçları sorduk. Gıda yardımı  kabul edilmedi. Sadece çadır istendi. Biz de istenen yardım taleplerini  getirdik” diye konuştu.

  Ermenistan'ın Türkiye'ye 1999 yılında da yardım ettiğini belirten Gagik,  şunları kaydetti:
  “1999, 2000 ve 2003'te de yardım ettik. Ama şimdi ilk kez geldik.  İhtiyaç olması halinde biz her türlü yardım yapmaya hazırız. İsteriz ki iki ülke  hep iyi ilişkiler içerisinde olsun. Bu insanlık yardımıdır. Biz iki komşu  ülkeyiz. Şimdilik bundan başka bir şey düşünmüyoruz. İhtiyaç olursa biz ikinci  uçağı da hemen getirebiliriz.”
         
  Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayir ve Rusya uçakları da alana indi
           
  Bu arada, Birleşik Arap Emirlikleri'nden gönderilen ve içerisinde 564  çadırın bulunduğu uçak da Erzurum Havalimanı'na geldi. Uçakta bulunan çadırlar  ardından tırlara yüklenerek, deprem bölgesine gönderildi.

  Öte yandan, 300 çadır getiren Cezayir uçağı ile 156 çadır getiren  Rusya'nın ikinci yardım uçağı da Erzurum Havalimanı'na indi. Söz konusu  uçaklardaki çadırlar daha sonra deprem bölgesine gönderilmek üzere tırlara  yüklenmeye başlandı.

  Uçaklar, İl Kriz Merkezi ile Devlet Hava Meydan İşletmesi Erzurum  Başmüdürlüğü yetkilileri tarafından karşılandı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı