Gündem Haberleri

  LYS'de flaş değişiklik

  A.A
  30.05.2011 - 15:03 | Son Güncelleme:

  Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), sınavlarda “adaya özel kitapçık” uygulamasını kaldırdı. Üniversiteye girişin ikinci aşaması olan ve 18-19 Haziran ile 25-26 Haziranda düzenlenecek “Lisans Yerleştirme Sınavları”nda “adaya özel kitapçık” uygulaması yapılmayacak.

  ÖSYM, yaklaşık iki hafta sonra yapılacak LYS'de adayların dikkat etmesi  gereken kurallara ilişkin internet sitesinden duyuru yaptı. LYS, 82 sınav  merkezinde düzenlenecek.

  Sınava giriş belgesi hiçbir adaya postayla gönderilmeyecek. Bu nedenle,  2011-LYS'ye girecek adaylar sınava giriş belgelerini sınavlardan önce ÖSYM'nin  ilgili internet sitesi olan http://ais.osym.gov.tr'den T.C. kimlik numaralarını  ve kişisel şifrelerini girerek edinebilecekler. Adayın girmek istediği her bir  sınav için ayrı ayrı edinilecek olan sınava giriş belgesinde ve ekinde adayların  dikkat etmesi gereken hususlar ve sınavlarda uyması gereken kurallar detaylı  biçimde açıklanacak. Adayların sınava giriş belgelerini sınavdan önce mutlaka  edinmesi, belgede belirtilen konulara dikkat etmesi ve sınava bu belgelerle  girmesi gerekiyor.

  ÖSYM, daha önce açıklanan ve internet sitesinden ilan edilen tüm güvenlik  tedbirlerini LYS'de de uygulayacak.

  2011-LYS'de dağıtılacak soru kitapçıkları üzerinde adaya ait kimlik  bilgileri yer almayacak. Soru kitapçıklarına sadece adayların erişimini sağlamak  amacıyla, her soru kitapçığı matbaada tek tek poşetlenecek. Soru kitapçığı poşeti  sadece adaylar tarafından açılacak. Soru kitapçıkları, sınav salonunda görevliler  tarafından adaylara rastgele dağıtılacak. Soru kitapçıklarındaki sorular  birbirinin tamamen aynı olacak ancak soruların veya sorulardaki seçeneklerin  sıralanışı ile doğru cevap seçeneğinin yeri, “eğitim bilimleri alanının ölçme ve  değerlendirme yöntemlerine uygun bir şekilde” değişebilecek.

  Her bir LYS'de birden fazla soru kitapçığı kullanılacak. Her bir LYS;de  kullanılacak soru kitapçıkları, soru sayıları ve bu test için verilecek olan  süreler internet sitesinde ayrıntılı olarak yer aldı. 2011-LYS'lerde adaylar  tarafından kullanılacak olan cevap kağıtlarının örnek görüntüleri de internetten  yayımlandı.

  Her adaya her test için farklı soru kitapçığı dağıtılacağından, adayların  öncelikli olarak kendilerine verilen soru kitapçık numarasını cevap kağıtlarına  doğru olarak kodlamaları gerekiyor. Yanlış ya da eksik kodlanmış bir soru  kitapçığı numarası ile cevap kağıdı değerlendirilmeyecek. Adayların cevap  kağıtlarına kodlamayı doğru yaptıklarını salon görevlilerine teyit ettirmeleri,  cevap kağıdı ve soru kitapçığı üzerindeki ilgili alanlara salon görevlilerinin  imzalarını almaları gerekiyor.
         
  LYS NASIL YAPILACAK?

  LYS, 18-19 Haziran ve 25-26 Haziran 2011'de toplam beş ayrı oturumda  yapılacak.

  LYS'lerde her test için ayrı soru kitapçığı kullanılacak. Bir test için  tanınan süre bittiğinde ilgili teste ait soru kitapçıkları toplanırken ve diğer  teste ait soru kitapçıkları dağıtılırken ara verilmeyecek.

  Matematik Sınavı (LYS-1) 18 Haziran Cumartesi günü saat 10.00'da tek  oturumda yapılacak ve 120 dakika sürecek. LYS-1'de Matematik ve Geometri testleri  bulunacak. Matematik testinde 50 soruya 75 dakika, Geometri testinde ise 30  soruya 45 dakika cevaplama süresi verilecek. Geometri testindeki soruların 8'i  analitik geometri sorusu olacak. Matematik testine 624 bin 48 aday katılacak.

  Fen Bilimleri Sınavı (LYS-2) 26 Haziran Pazar günü saat 10.00'da tek  oturumda yapılacak ve 135 dakika sürecek. LYS-2'de Fizik, Kimya ve Biyoloji  testleri yer alacak. Testlerde 30'ar soru bulunacak ve 45'er dakika cevaplama  süresi verilecek. Fen Bilimleri Sınavına 293 bin 237 kişi girecek.

  Edebiyat-Coğrafya Sınavı (LYS-3) 25 Haziran Cumartesi günü saat 10.00'da  tek oturumda yapılacak ve 120 dakika sürecek. LYS-3'te Türk Dili ve Edebiyatı,  Coğrafya-1 testleri yer alacak. Türk Dili ve Edebiyatı testinde 56 soruya 85  dakika, Coğrafya-1 testinde 24 soruya 35 dakika cevaplama süresi verilecek. Bu  sınava 679 bin 639 kişi katılacak.

  Sosyal Bilimler Sınavı (LYS-4) 19 Haziran Pazar günü saat 10.00'da tek  oturumda uygulanacak ve 135 dakika sürecek. LYS-4'te Tarih, Coğrafya-2, Felsefe  Grubu testleri yer alacak. Tarih testinde 44 soruya 65 dakika, Coğrafya-2  testinde 16 soruya 25 dakika, Felsefe Grubu testinde 30 soruya 45 dakika süre  verilecek. Felsefe Grubu testinde 10 psikoloji, 10 sosyoloji ve 10 mantık sorusu  bulunacak. Sosyal Bilimler Sınavına 377 bin 128 aday girecek.

  Yabancı Dil Sınavı (LYS-5) 18 Haziran Cumartesi günü saat 14.30'da tek  oturumda uygulanacak ve 120 dakika sürecek. LYS-5, İngilizce, Almanca ve  Fransızca olmak üzere üç dilde yapılacak. Adaylara 80 soru sorulacak. Bu  testlerde kelime bilgisi ve dil bilgisi, Türkçeden yabancı dile, yabancı dilden  Türkçeye çeviri ve okuduğunu anlama ile ilgili sorular yer alacak. Aday, LYS  başvurusunda belirttiği yabancı dilden sınava girecek.

  Tüm sınavlardaki testler, tek soru kitapçığında bulunacak ve tek cevap  kağıdı kullanılacak.
        

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı