GeriGündem LYS maratonunda son düzlük
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

LYS maratonunda son düzlük

LYS maratonunda son düzlük
refid:29341064-spot ilişkili resim dosyası

Üniversiteye girişin ikinci aşaması LYS’de adaylar dün fen bilimlerinde ter döktü. Sorular açıklanmadı ancak öğrenci ve uzman yorumlarına göre kimya testinde 1 ya da 2 soru hatalı olabilir.

ÜNİVERSİTEYE girişte ikinci aşama olarak uygulanan Lisans Yerleştirme Sınavları’nın (LYS) dördüncü oturumu olan LYS-2 (Fen bilimleri) dün tamamlandı. 420 bin 732 adaya fizik, kimya, biyoloji testinden 30’ar soru yöneltildi. ÖSYM soruları yayınlamadı ama uzmanlar soruları adayların yorumları üzerinden değerlendirdi.
Kültür Temel Liseleri Eğitim ve Rehberlik Direktörü Salim Ünsal, Fen Bilimleri Dershanesi Rehberlik Genel Koordinatörü Cihan Yeşilyurt ve Fem Yayınları Rehberlik Koordinatörü Faruk Ardıç’ın görüşleri özetle şöyle:

Fizik: MEB müfredatı dışında ve müfredatta verilen bilgilerle çelişen soru bulunmuyor. Geçmiş yıllardan daha kolay bir sınav olduğu söylenebilir ancak bu yıl konu dağılımı açısından farklılıklar bulunuyor. Bilgiyi kullanma, yorumlama ve sözel kısım ile ilgili sorulara ağırlık verilmiş. Bu sene fizik ortalaması yükselecek.

Biyoloji: Sürpriz sayılabilecek düzeyde soru yok. 8–9 soru dışındakiler temel biyoloji bilgisi ile çözülebilecek düzeyde olabildiği gibi, genel kültür tarzında da sorular var. Bu yıl ekoloji, bitkiler, kalıtım ve çevre ağırlıklı sorular fazlaydı.


‘KİMYADA HATALI SORU’


Kimya: Öğrencilerin anlatımlarına göre, bir ya da iki soruda hata var. Organik kimyadaki sorular genel beklentinin üzerinde. Müfredat dışı herhangi bir soru yok.
Hatalı olduğu iddia edilen kimya sorularıyla ilgili uzmanların iddiaları şöyle:

Kimyasal çözünürlük ile ilgili soruda eksik bilgi var. Verilen bilgiye göre iki doğru cevabı olabiliyor.

Çözünürlük dengesiyle ilgili diğer kimya sorusunda ise cevap, verilen seçenekler arasında yok.


BUGÜN BİTİYOR


En yüksek katılımlı oturumlardan biri olan LYS-3 (Edebiyat-Coğrafya) bugün yapılacak. 772 bin 735 adayın gireceği sınav saat 10.00’da başlayacak. Adaylara LYS-3’te Türk dili ve edebiyatı testinden 56 soru yöneltilecek, 85 dakika süre verilecek. Coğrafya-1 testinde ise adaylar 24 soruyu 35 dakikada cevaplayacak. LYS-3’ün sona ermesiyle üniversite sınav maratonu da bitecek.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle