Gündem Haberleri

  Lumix’ten G1 ile Photokina çıkarması

  Ersan ATAKAN
  eatakan@hurriyet.com.tr
  10.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Lumix DMC-G1! Bu yeni jenerasyon teknolojik harika, iki yılda bir yapılan dünyanın en büyük sayısal görüntüleme etkinliğinin hemen öncesinde, yine Almanya’nın Köln şehrinde gerçekleştirilen lansman ile teknoloji meraklılarına sunuldu. Biz de e.yaşam olarak bu lansmanı sizler için izledik. İşte merakla beklenen yepyeni teknolojisi ile Lumix G1.

  Panasonic’in kısa süre önce Olympus ile ortaklaşa duyurduğu "Micro Four Thirds" sistemi, aslında böyle bir modelin bizlerle buluşacağının ön habercisi olarak hepimizi heyecanlandırmıştı. Lansman için Almanya’ya uçarken, teknik bir arıza nedeniyle acil bir iniş sonrasında, toplam 18 saatte Köln’e ulaşabildiğimiz için, ne yazık ki lansman sunumunu ve ilk anda inceleme şansımızı kaçırsak da, G1’i sizler için test etme fırsatını bulduk.

  Sayısal fotoğraf sektöründe süren baş döndürücü hız her geçen gün daha geniş kitleleri etkisi altına alırken, tüketici segmentlerinde de yeni veya birbiri içine giren kategoriler oluşturuyor. Eskiden eline fotoğraf makinesi almamış kullanıcılar, fotoğrafın karşı konulamaz cazibesiyle ilk tanıştıkları makinelerden kısa sürede sıkılıp, ulaştıkları seviye nedeniyle yeni ve daha üstün modellere sahip olmaya çalışıyorlar. Ultra kompakt modeller genelde giriş seviyesindeki alıcıları tatmin ederken, üstün D-SLR modeller de profesyonel kullanıcıları baştan çıkarıyor. İşte bu iki kategori arasında kalan oldukça önemli bir kesim de, kendilerini geliştirecek ve daha memnun edecek D-SLR’lerin, giriş seviyesindeki modellerine bile çekinerek yaklaşıyorlar. Bunun en önemli nedenlerini de bu kategorinin teknik özelliklerinin daha karmaşık olması, boyutlarının ve ağırlıklarının fazlalığı olarak sıralayabiliriz.

  Kompakt gibi D-SLR

  Panasonic, Lumix G1 ile işte bu kullanıcıları hedefleyerek, D-SLR modeller gibi değiştirilebilir lenslere sahip, teknik açıdan bu modelleri aratmayacak özelliklerde; ancak kompakt, çok daha küçük ve hafif bir model geliştirmiş. Micro Four Thirds Sistemi standardına sahip dünyanın ilk değiştirilebilir lensli sayısal fotoğraf makinesi olan Lumix DMC-G1, kullanıcılara üstün ve son derece kaliteli fotoğraflar çekmeye imkan tanıyarak birçok gelişmiş özelliğiyle, kompakt yapıda, hafif ve kolay kullanımlı bir model olarak farklılığını ortaya koyuyor. Panasonic, Micro Four Thirds sisteminin kullanıldığı "Lumix G Micro Sistem" ile, lensleri değiştirilebilir olduğu halde, D-SLR olmayan yeni bir kategori de yaratmış oluyor. Aynasız yapısı, iç kısmında boyutların önemli ölçüde azaltılmasına imkan tanımış, bu da boyut yanında ağırlığının da hafif olmasını sağlamış.

  Gelişmiş sistemler

  Serbest açılı ve açılabilir 7,62 cm’lik (3 inç) likit kristal ekranı, yüzde 100 görüntü menzili ve 460 bin nokta çözünürlüğü ile son derece fonksiyonel ve kaliteli bir kullanım imkanı sağlıyor. Değiştirilebilir lensli tüm makinelerde görülen tozlanma sorunu, görüntü sensöründe oluşacak kirlenmeleri önlemek üzere tasarlanmış Toz Önleme Sistemi ve bu sistemin bir parçası olan Süpersonik Dalga Filtresi ile önleniyor. G1 ayrıca standart Four Thirds lenslerin de kullanabilmesi için bağlantı adaptörü seçeneğine sahip. Böylece lens imkanınız da artmış oluyor. Lumix G1 fotoğraf çekme kabiliyetini büyük oranda artıran, küçük, hafif ve kullanımı kolay fotoğraf makinelerine ilgi duyan kullanıcılar için yepyeni bir kategori oluşturarak heyecan verici bir seçenek olarak ön plana çıkıyor.

  Photokina 2008 izlenimleri

  Fuara bu yıl 49 ülkeden toplam bin 523 firma katıldı. Türkiye’den fuara katılan marka sayısı ise 8 oldu. Bu rakam Photokina 2006’da beşti.

  6 gün süren fuarı 161 ülkeden yaklaşık 170 bin kişi ziyaret etti.

  Olympus ile Panasonic’in işbirliklerini duyurdukları "Micro Four Thirds" sistemi ile ilgili beklentilerin bu fuar için önemli bir heyecan oluşturması dikkat çekti. Kompakt makinelerin pazar payının daha ileri modellere kaymasını da sağlayabilecek bu gelişme, sektörde şüphesiz birçok yeniliğin de habercisi durumunda. Daha kompakt ve daha hafiflikle, daha profesyonel sonuçlar bu fuarın önemli bir parçası olarak görünüyor.

  YouTube ve flickr gibi sitelerin kullanımının çılgınca artıyor olması, video çekim imkanının HD kalitesinde ve SLR modellerde bile aranılır bir özellik olarak karşımıza çıkmasını sağlıyor.

  İster kablosuz, ister USB bağlantısı ile olsun, sayısal görüntü cihazlarının giderek daha çok farklı makine ile görüntü paylaşabiliyor olmasının önemi artıyor. Fotoğraf makinesi, video kamera, televizyon vb. cihazların birbiriyle iletişimi giderek daha önem kazanıyor.

  Yüz tanıma, gülümseme tanıma gibi sistemler de giderek daha önem kazanacak ve farklılaşacaklar. Örneğin farklı motifleri tanıyan yeni bir tanıma sistemi arşivleme ve kataloglamada büyük kolaylıklar sağlayacak.

  Yazılımlar fotoğraf makinesi üzerinde, birçok çekim hatasını daha bilgisayara aktarmadan ve hallediyor ve halledecekler.

  Fotoğrafları klasik yöntemlerle paylaşmak yanında, HD kalitesinde izleme imkanıyla TV’lerde ve sayısal fotoğraf çerçevelerinde sevdiklerinizle paylaşmak giderek daha yaygınlaşıyor ve önem taşıyor.

  Lumix DMC-G1

  Siyah, mavi ve kırmızı renk seçenekleri

  12.1 efektif piksel

  Live MOS sensörü

  Toz önleyici Süpersonik Dalga Filtresi

  LiveView (canlı izleme) vizörü

  Hazır sahne modları

  Türkçe mönü

  Venüs Engine HD görüntü işlemcisi

  JPEG, RAW resim formatı

  Çekimlerinizi adeta tamamen otomatikleştiren ve birçok özelliğe sahip Akıllı Otomatik Mod

  Otomatik Fokus takibi

  Yüz algılama

  Akıllı sahne seçim modu

  Akıllı Pozlama

  Akıllı ISO kontrolü

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı