Gündem Haberleri

  Luc Besson Türkiye’de

  İhsan YILMAZ
  05.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Fransa'nın Spielberg'i olarak nitelenen ünlü yönetmen Luc Besson ve güzel yıldız Milla Jovovich, 10 Ekimden itibaren ülkemizde gösterime girecek olan ‘‘Beşinci Güç’’ filminin galası için İstanbul'a geldi. Dün bir basın toplantısı düzenleyen ikili, daha sonra Park Şamdan'da öğle yemeği yedi ve yemekte Türk basınından yalnızca Hürriyet vardı.

  Tüm dünyada büyük yankı yapan ‘‘Beşinci Güç’’ (The Fifth Element) adlı filmin yönetmeni Luc Besson ile başrol oyuncularından Milla Jovovich, İstanbul'da. Besson ve Jovovich, dün Ortaköy Feriye Sineması'nda bir basın toplantısı düzenlediler. Güzel ve seksi yıldız Milla Jovovich, toplantıda neşeli ve cana yakın tavırlarıyla, yaptığı şakalarla dikkat çekti. Güzel yıldız, bir ara eline makinesini alıp kendi fotoğrafını çeken gazetecileri görüntüledi.

  Derinlik Sarhoşluğu, Metro, Nikita, Leon, Atlantis gibi filmleriyle tanınan Fransız yönetmen Luc Besson, son filmi ‘‘Beşinci Güç’’ün öyküsünü henüz 16 yaşındayken yazdığı belirterek ‘‘ Hayallerimin filmini yaptım’’ dedi. Besson, sözlerini ‘‘Bu filmle seyredenlere iddialı mesajlar iletmek gibi bir kaygım olmadı. Zaten insan, 16 yaşındayken böyle şeyler düşünemez. Ben sadece hayallerimi ve içgüdülerimi takip ettim’’ diye sürdürdü konuşmasını. Bütün filmlerinde en önemli esin kaynağının yaşamın kendisi olduğunu söyleyen Besson şunları söyledi:

  KOPYA YAPMAM

  ‘‘Başka yönetmenler beni etkilemez. Ben onların da birbirlerinden etkilendiğini düşünmüyorum. Zaten böyle bir şey yapılırsa, bu kopya çekmek olur. Herkes kendi geçmişinden bir şeyler yansıtır filmlerine. Ben de önce annemden, sonra da köpeğimden etkilendim... Aslında küçük bir çocukken hiçbir sanat dalına yeteneğim yoktu. Ne resim yapabiliyordum, ne de dans edebiliyordum. Sadece senaryolar karalıyordum. Ondan sonra da bütün sanatların bileşkesi olan sinemada kendime bir yer buldum. Böylece tüm sanat dallarından bir şeyler yapmış oluyorum...’’

  Luc Besson ‘‘sinemanın yeni Spielberg'i olduğu konusundaki yorumları da ‘‘Bu, Steven Spielberg'e haksızlık olur. O, her yeni filminde bir amatör heyecanıyla çalışıyor. Bu yüzden Spielberg'e saygı duymamız gerek’’ diye cevapladı.

  İlk kez yedi yaşındayken İstanbul'a geldiğini söyleyen Besson ‘‘Topkapı Sarayı'nı gezmiştim annem ve babamla. Hatta ailemin parası olmadığı için otel parasını ödemeden kaçmıştık İstanbul'dan. Bunun için hepinizden özür diliyorum’’ dedi. Türk sinemasını iyi tanımadığını söyleyen Besson ‘‘Bir tek Yılmaz Güney'in Yol filmini izledim ve çok beğendim’’ dedi.

  Son filmi ‘‘Beşinci Güç’’te bilgisayar teknolojisinden yararlanan Besson, aslında bilgisayarla arasının hiç iyi olmadığını da itiraf etti. Besson ‘‘Senaryolarımı yazarken sadece kağıt ve kalem kullanırım. Bilgisayarı açıp kapatmayı bile bilmem ben. İnsanların bilgisayar oyunlarına gömülüp toplumdan soyutlanmalarına da karşıyım’’ dedi. Türk hükümetine de seslenen Besson ‘‘Eğer ülkenizin tanıtımını ucuz bir şekilde yapmak istiyorsanız, sinemacılarınıza destek olun’’ dedi. Besson filmdeki ‘‘Leeloo’’ karakteri için neden Milla Jovovich'i seçtiği sorusunu da ‘‘Denediklerim arasında en iyisi Milla'ydı’’ diyerek cevaplandırdı.

  KİŞİLİĞİM DEĞİŞTİ

  Jovovich ise ‘‘Beşinci Güç’’te canlandırdığı karakterin kendi kişiliğine çok şey kattığını söyledi. Jovovich ‘‘Leeloo, benden çok daha iyi bir karakter. O kadar saf ve o kadar iyi ki, Tanrı'ya son derece yakın. Canlandırdığım bu karakter benim kişiliğime de çok şey kattı’’ diye konuştu. Leeloo için çok çalıştığını söyleyen Jovovich ‘‘Ben Fransızca merhaba demek için bile 10 yıl uğraştım. Ama filmdeki özel dili daha kısa sürede öğrendim’’ dedi. ‘‘İnsanın değişik amaçları olmalı’’ diyen Jovovich, yönetmen Besson'un kişiliğinden çok etkilendiğini de sözlerine ekledi: ‘‘Ben şimdiye kadar insanların satın alınabileceğini düşünüyordum. Fakat Luc'u tanıdıktan sonra böyle bir şeyin geçerli olmayacağına karar verdim. Çünkü o sadece doğru bildiğini, inandığını yapıyor.’’

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı