GeriGündem Lübnan'daki Mehmetçiğin görev süresi uzadı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Lübnan'daki Mehmetçiğin görev süresi uzadı

Lübnan'da, Birleşmiş Milletler Geçici Görev Gücü (UNIFIL) bünyesindeki Türk askerinin görev süresinin, 5 Eylül 2010 tarihinden itibaren 1 yıl daha uzatılması için Hükümete izin verilmesini öngören Başbakanlık Tezkeresi TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

BM Güvenlik Konseyinin UNIFIL'in görev süresinin uzatılması yönünde karar alması durumunda; hudut, şümul ve miktarı Hükümetçe belirlenecek Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları, BM Güvenlik Konseyi kararı ve TBMM kararı ile tespit edilen ilkeler kapsamında, 5 Eylül 2010 tarihinden itibaren bir yıl daha UNIFIL harekatına iştirak edecek.

TBMM Genel Kurulunun 5 Eylül 2006 tarihli oturumunda, “kapsamı, zamanı ve süresi hükümetçe belirlenecek şekilde TSK'nın Lübnan'a gönderilmesi ve bununla ilgili gerekli düzenlemelerin hükümet tarafından belirlenecek esaslara göre yapılması” konusunda bir yıl süreyle izin verilmesi kararı alınmıştı. Karar, 7 Eylül 2006 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanmıştı.

UNIFIL bünyesindeki Türk askerinin görev süresinin uzatılması konusunda, TBMM Genel Kurulu'nun 29 Mayıs 2007, 8 Temmuz 2008 ve 23 Haziran 2009 tarihli birleşimlerinde hükümete yetki verilmişti.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle