Gündem Haberleri

  Lübnan'da yeni cumhurbaşkanından birliktelik çağrısı

  (a.a.)
  25.05.2008 - 21:30 | Son Güncelleme:

  Lübnan'ın yeni Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman, Lübnan halkına birlik çağrısı yaptı.

  Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından mecliste yaptığı ve sık sık alkışlarla kesilen konuşmasında "yeni bir başlangıç" yaptıklarını söyleyerek, "birlik olalım" çağrısında bulundu.

  Süleyman konuşmasında, Suriye ile diplomatik ilişkiler kurulmasını ve eski Başbakan Refik Hariri suikastıyla ilgili uluslararası mahkemeyi desteklediğini de belirtti.
  Konuşmasında Hizbullah'ın İsrail'e karşı mücadelesinden övgüyle söz eden Süleyman, ancak hükümet ile ortak bir savunma stratejisi ve bunun başarılabilmesi için de "sessiz bir diyalog" olması gerektiğini kaydetti.

  Süleyman, konuşmasının başında da Lübnan ve Suriye arasında, "iki ülkenin yararına olacak diplomatik ilişkiler, her ülkenin sınırlarına ve egemenliğine karşılıklı saygı çerçevesinde kardeşçe ilişkiler" istediklerini söylemişti.

  Lübnan'ı iç savaşın ucuna getiren cumhurbaşkanlığı seçimi krizinin ardından bugün yapılan meclis oylamasında Süleyman, 227 milletvekilinden 118'inin oyuyla cumhurbaşkanı seçilmiş ve seçimin ardından yemin ederek bu görevi üstlenmişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı