Gündem Haberleri

  Lübnan'da bir Türk vatandaşı daha kaçırıldı iddiası

  Hürriyet Planet
  17.08.2012 - 10:23 | Son Güncelleme:

  Beyrut'un güneyindeki Şuveyfat bölgesinde petrol yüklü olduğu ifade edilen Türk plakalı TIR'ın şoförünün kaçırıldığı öne sürüldü.

  Görgü tanıklarının ifadesine göre, silahlı kişiler bir TIR'ı durdurdu ve şoförle birlikte seyahat eden Suriye uyruklu bir kişiyi araçtan zorla indirdi. Olay yerinde bekleyen siyah bir cipe bindirilen iki kişinin nereye götürüldüğü bilinmiyor. 

  Lübnan Ulusal Haber Ajansı kaçırılan Türk vatandaşının adının Abdülbasit Arslan olduğunu açıkladı. Ancak bildirilen ismin Türk ismine benzememesi kafaları karıştırdı. Lübnan basını, El Mikdad aşireti tarafından Çarşamba günü kaçırılan Aydın Tufan Tekin'in de adını ilk olarak "Sufyan" olarak duyurmuştu.

  El Mikdad aşireti adına yapılan açıklamada kaçırma olayıyla herhangi bir ilgilerinin olmadığı söylendi.

  Mikdad aşireti Çarşamba günü, aralarında Türk vatandaşı Aydın Tufan Tekin'in de bulunduğu 20'den fazla kişiyi kaçırmıştı. Kaçırılan Suriyelilerin bazılarının Özgür Suriye Ordusu'nun komutanları olduğu iddia edilmişti. Lübnan'ın ünlü Şii aşiretlerinden olan Mikdadlar, akrabaları Hasan El Mikdad'ın Şam'da silahlı muhalifler tarafından kaçırılmasına tepki göstermişti.

  Aşiret, Türkiye'nin silahlı muhalifleri desteklediğini ve olayın sorumlusu olduğunu ileri sürmüştü ancak Perşembe günü daha fazla Türk vatandaşının kaçırılmayacağı açıklanmıştı. Mikdadlar akrabaları Hasan'ın derhal serbest bırakılmasını istiyor.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı