Gündem Haberleri

  Lübnan'a krizde deneyimli başbakan

  AFP
  26.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman’ın hükümet kurma görevini verdiği Necib Mikati petrol, doğalgaz ve emlak sektörlerinde de yatırımı olan bir telekomünikasyon milyarderi.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor  

   

  Geçmişte de başbakanlık yapan Mikati, o dönemlerde Lübnan üzerinde büyük etkisi olan Suriye’yle iyi ilişkiler yürüten, ılımlı bir siyasetçi olarak biliniyor. Dolayısıyla Mikati’nin yeniden bu göreve gelmesi Suriye’nin Lübnan üzerindeki etkisini yeniden artırdığı yorumlarını güçlendiriyor.

   

  Ancak Mikati’nin Lübnan’daki Sünni gruplar arasındaki popülaritesi Suudi Arabistan ve Batı’nın desteklediği Saad Hariri’ye kıyasla çok düşük.

   

  55 yaşındaki Mikati 1998’de yerel siyasete atıldı. Mikati’nin meclise girişi işi ise en son 2009 yılında oldu. Lübnanlı siyasetçi bu dönemde Hariri’nin müttefikleri arasında sayılıyordu.

   

  BİRLİK SÖZÜ VERDİ

  Mikati, bugün yaptığı açıklamalarda merkezci bir siyaset anlayışı sürdürdüğünü belirterek ülkedeki bütün taraflarla diyalog kurma sözü verdi.  

   

  Beyrut’ta gazetecilere konuşan Mikati, “Bütün Lübnanlıların birliğini ve bağımsızlığını koruyan bir hükümet için tam bir işbirliği geliştireceğim” dedi.

   

  Hariri ve Hizbullah’ın 2005 yılında yaşanan Refik Hariri suikastını araştıran Lübnan Özel Mahkemesi’yle ilgili olarak gerginlik yaşadığı böyle bir dönemde, Mikati’nin yaklaşımı kayda değer.

   

  Hizbullah, mahkemenin üyelerini suçlu bulacağı öngörüsüyle karara itiraz ederken Hariri’ye verdiği desteği de çekerek hükümetin yıkılmasına neden oldu. Böylece mahkemenin gerçekten böyle bir karar alması durumunda “ağır sonuçlar” yaşanacağı da görülmüş oldu.

   

  Bu arada Hariri, Mikati’nin ya da Hizbullah’ın atadığı herhangi bir kişinin liderlik edeceği hükümete katılmayacağını açıkladı.

   

  KRİZDE DENEYİMLİ

  Uzun boylu, temiz yüzlü ve sakin bir insan olan Mikati, Refik Hariri suikastının ardından Lübnan’ın 1975-1990 iç savaşından beri yaşadığı en kötü siyasi karışıklık sürecinde, üç aylığına geçici hükümeti yönetmişti.

   

  Hariri suikastı Lübnan’daki Suriye karşıtı gruplar arasında bir öfke dalgası yaratarak Ömer Karameh’in Şam destekli hükümetini istifaya zorlamıştı.

   

  Mikati, suikastın ardından müdahale edip güvenlik yetkililerini ve kamu savcısını görevden alma sözü vererek Lübnanlı Sünnilerin desteğini toplamıştı.

   

  İki hafta içinde çoğunluğu teknokratlardan oluşan 14 üyelik bir hükümet kuran Mikati’nin yerine üç ay sonra Fuad Siniora geçti.

   

  Lübnan’ın kuzeyinde Sünnilerin kalesi olarak bilinen Trablusşam şehrinden gelen Mikati ilk olarak 1998 yılında ulaştırma ve kamu işleri bakanlığı görevine getirilmişti.

   

  FORBES'UN MİLYARDERLER LİSTESİNDE

  Güney Afrika’nın telekomünikasyon şirketi MTN Group ve Fransız giyim markası Façonnable’de hisseleri olan uluslararası yatırım holdingi M1 Group’un sahibi olan Mikati’nin emlak, doğalgaz ve petrol gibi sektörlerde de yatırımları var.

   

  Forbes dergisinin 2010 yılı tahminlerine göre net serveti 2.5 milyar dolar olan Mikati, Lübnan’ın en zengin isimlerinden biri. Mikati, kardeşi ve iş ortağı Taha ile birlikte Forbes’Un milyarderler listesinde 374’üncü sırada yer alıyor.

   

  24 Kasım 1955’te doğan Mikati Beyrut Amerikan Üniversitesi’nde işletme eğitimi gördü. Mikati eğitimine INSEAD ve Harvard gibi prestijli üniversitelerde devam etti.

   

  Mikati evli ve üç çocuk babası.

   

  AFP'nin "Lebanon’s Najib Mikati: Forbes tycoon appointed PM" başlıklı haberinden derlenmiştir.

   

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı