Gündem Haberleri

  Lübnan'a 20 güne kadar 3 bin BM askeri gidebilir

  BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (A.A)
  16.08.2006 - 01:24 | Son Güncelleme:

  BM Güvenlik Konseyi'nin Lübnan ile İsrail arasında çatışmaları durduran ve bölgeye yeni ve güçlü bir BM barış gücünün (UNIFIL) sevk edilmesini öngören 1701 numaralı kararının ardından Güney Lübnan'a “10-20 gün içinde 3000-3500 kadar BM askerinin sevk edilebileceği” bildirildi.

  Üst düzey BM yetkilisi Hedi Annabi'den alınan bilgiye göre, İsrail'in bölgeden çekilirken Lübnan'ın bölgeye kuvvetlerini göndermesi, şu an 2 bin kuvvete sahip UNIFIL'in yardımıyla bu süreden daha az bir zamanda bile olabilir.
  BM yetkililerinden alınan bilgiye göre geçtiğimiz Pazartesi günü Lübnan ile İsrail arasında yürürlüğe giren ateşkesin bozulmaması için bölgedeki UNIFIL'e takviye niteliğinde olacak BM güçlerinin hızlı bir şekilde bölgeye gönderilmesi çok önem taşıyor. Bölgede şu an çok kırılgan bir ateşkes olduğunu belirten yetkililer, 1701 numaralı BM Güvenlik Konseyi kararını uygulayabilmek için UNIFIL'in kaynağa gereksinimi olduğunu ve ilk aşamada 3000-3500 kadar iyi donanımlı BM askerinin 10-20 gün içinde bölgeye gönderilmesinin mümkün olduğunu belirttiler.

  BM yetkilileri Fransa'nın bu bağlamda önemli bir rol oynayarak UNIFIL'in güçlendirilmesi sürecine büyük katkılar yapmasının beklendiğini belirtirken, yine de Fransa'nın yeni UNIFIL'in liderliğini yürütmek sözünden hoşlanmadığını çünkü sonuçta gücün BM tarafından idare edileceğini söylediler.

  BM kaynakları Fransa'nın da diğer ülkelerin yeni barış gücüne ne derecede katkıda bulunacaklarını görmek istediğini, aynı şekilde diğer ülkelerin de öncelikle Fransa'nın katkısını görmek istediklerini belirttiler. Kaynaklar Fransa'nın kararının ve güce katkısının diğer ülkeler için önemli bir sinyal olacağını kaydederek, Fransız üst düzey yetkilileriyle BM'de yarın toplantıların yapılacağını bildirdiler.

  BM kaynakları, Perşembe günü BM gücüne katkıda bulunmayı düşünen ülkelerle yeniden bir araya gelineceğini ve Perşembe'den itibaren ülkelerin resmi taahhütlerini bildirmeye başlayacakları görüşündeler. Kaynaklar Fransa'nın ve aralarında Türkiye de olan diğer ülkelerin henüz resmi bir taahhütte bulunmasalar da siyasi olarak güce katkıda bulunmayı düşündüklerini söylediler.

  Yetkililer Perşembe günü yapılacak toplantıya bu sefer daha çok ülkenin katılmasının beklendiğini ve toplantıda BM gücünün angajman kuralları, ekipman detayları gibi konuların ele alınıp belirlenmesinin beklendiğini vurguladılar. BM kaynakları artık hızlı davranılması gerektiğini bildirerek, sevkıyatı hızlandırmak için çalışacaklarını belirttiler.
  Yetkililer özellikle bölgeye ilk gidecek kuvvetlerin kendi başlarına bölgeye yerleşme kapasitesine sahip unsurlardan oluşmasını tercih ettiklerini ve BM gücünün “dengeli” ve “karma” olacağını, yani tek bir ülkenin değil pek çok ülkenin katkısının önemli olduğunu vurguladılar.

  Yetkililer Lübnan ve İsrail tarafından atanan generallerin UNIFIL'in komutanı ile görüşmesinin de son derece olumlu olduğunu söylediler.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı