GeriGündem Lübnan'a 18 TIR'lık Türk yardımı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Lübnan'a 18 TIR'lık Türk yardımı

Türkiye İsrail bombardımanı altında ölümle yaşam savaşı veren Lübnan halkına gıda, temizlik maddesi ve bebek gıdası yardımında bulunuyor. Yaklaşık 180 ton yardım götüren 18 tırın 15’i ülkeye giriş için Lübnan sınırına ulaştı.

İsrail saldırılarının durmadan devam ettiği Lübnan’a Türkiye yardım eli uzattı. Yaklaşık 180 ton yardım taşıyan 18 tırın 5 tanesi Lübnan’dan kaçarak Suriye’ye sığınan Lübnanlılar’a dağıtılmak üzere Suriye Kızılay’ına teslim edildi. Çatışmaların başlamasından bu yana geride kalan bir ayın ardından bölgedeki insani yardım ihtiyacının aşırı boyutlara ulaştığı belirtiliyor.

MUTFAK, GIDA VE TEMİZLİK MADDELERİ DAĞITILACAK

Türkiye’nin Şam Büyükelçisi Halit Çevik, Suriye’nin başkenti Şam’da savaş mağduru Lübnan halkına verilmek üzere teslimatı yapılan malzemenin mutfak, gıda ve temizilik maddelerinden oluştuğunu belirterek, Kızılay’ın Suriye’ye gönderdiği ikinci yardım paketi olduğunu söyledi. Lübnan halkına yönelik yardımların devam edeceğini beliten Çevik, bu yardımların Türk Kızılay’ı ve hükümeti tarafından gönderildiğini kaydetti. Hükümet dışı kuruluşların yardımlarının da sürdürdüğünü ifade eden Çevik, acil durum merkezinin Lübnan halkına ve Suriye’ye sığınan Lübnanlılar’a yardım kararı aldığını ve acil durumlarda kullanılabilecek şekilde paketler hazırlandığını bunların Ağustos’un 9’u ve 10’unda büyük bölümü Lübnan’a gidecek şekilde yola çıkacağını ifade etti. Suriye Kızılay Başkanı Abdulrahman Al Attar, Türkiye Kızılayı’ndan yardım geldiği için çok mutlu olduğunu belirterek, Türkiye hükümeti ve halkına Lübnanlı kardeşlerine gönderdikleri yardımlardan dolayı şükranlarını sundu.

wTürk Kızılay’ı 28 Temmuz’da 20 ton bebek maması, ilaç ve temizlik maddesinden oluşan yardım paketlerini Lübnan’a, ayrıca Suriye’ye sığınan Lübnanlılar’a ise bir tır dolusu çadır göndermişti.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle