GeriGündem Lübnan ordusu İsrail sınırına ulaştı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Lübnan ordusu İsrail sınırına ulaştı

Lübnan ordusu, yaklaşık 40 yıl sonra ilk kez ülkenin İsrail ile olan sınırına ulaştı.

Büyük bir Lübnan bayrağı taşıyan içinde iki asker olan bir askeri cip, sınırdaki Kfar Kila köyündeki Fatıma kapısının yanından geçti, ancak durmadı. Lübnan ordusunun, dün güneye başlattığı intikalin ikinci gününde sınıra gelen askerleri köylüler sevinçle karşılarken Hizbullah taraftarları pankartlarla karşıladı.

Lübnan ordusunun ülkenin güneyinde İsrail sınırı boyunca 15 bin asker yerleştirmesi bekleniyor. Ancak askerler, şimdiye kadar büyük oranda Hıristiyan kasabaları Qleia ve Marcayun'a yerleşti. Lübnan ordusundan Tuğgeneral Charles Şeyhani ise askerlerin dün gece Şiilerin çoğunlukta olduğu Hiyam köyüne de vardıklarını söyledi.

Şeyhani, işgalci İsrail askerlerinin yıktığı sınır çiti tamir edilinceye ve oradaki bütün israil askerleri çekilinceye kadar Kfar Kila'ya sürekli asker yerleştirmeyeceklerini belirtti. Bu arada, Lübnan ordusunun 10. tugayı sınırdan bir kilometre uzaklıkta bir kamp yeri kurdu.

Lübnan ordusunun bugün ulaştığı sınır bölgesi, 70'lerde Filistin gerillalarının, İsrail'in çekildiği 2000'den bu yana da Hizbullahın kontrolü altında idi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle