Gündem Haberleri

  Lübnan’ın yeni başbakanını Hizbullah seçiyor

  NYT
  25.01.2011 - 10:15 | Son Güncelleme:

  Hizbullah tarafından seçilen yeni bir başbakan ve müttefikleri, Pazartesi günü Lübnan hükümetinden gereken desteği görünce, ülkede öfkeli protestoların yaşanmasını neden oldu. Bu hamleyle, Şii örgüt, perde arkasında duran militan güç olmaktan çıkıp Lübnan’ın seçkin politik ve ekonomi gücü haline geldi.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor  

   

  Hizbullah’ın başbakanlık için öne sürdüğü milyarder, eski başbakan Necib Mikati’nin kuracağı hükümet, Lübnan’da geçmişte var olmuş hükümetlerden farklı olmayabilir. Dahası, uzlaştırıcı bir yaklaşım sergileyen Mikati, kendisini oy birliğinin öne çıkardığı bir aday olarak gösteriyor.

   

  Ancak Mikati’nin başbakanlığa gelmesiyle, Saad Hariri hükümetini müttefik olarak kabul eden ABD, Ortadoğu’da yakın olduğu bir ülkeyi kaybedebilir. Lübnan Devlet Başkanı ve Hizbullah’ın önemli müttefiklerinden Mişel Aoun, “Lübnan bir safhadan diğerine, bir yaklaşımdan ötekine geçiş yapıyor” açıklamasını yaptı.

   

  Öte yandan, karanlığın bastırmasıyla sokaklara dökülen Hizbullah karşıtları, başta başkent Beyrut olmak üzere çeşitli şehirlerde protesto eylemleri düzenledi. Göstericiler lastik yaktı, sloganlar attı ve Hizbullah’ın iktidarıyla İsrail’e ve Sünni rakiplerine karşı konum alacak Lübnan’ı bekleyen geleceğin son görüntüsünü oluşturdu.

   

  Yeni hükümeti kurabilmesi için Hizbullah’ın 128 sandalyeli parlamentoda en az 65 sandalyeye ihtiyacı var. Diplomatlar ve politikacılar, 2007’de eski Başbakan Refik Hariri’ye düzenlenen suikastı soruşturan uluslararası mahkemeye karşı tavır alacak ve Lübnan’ın mahkemeyle yaptığı işbirliğine son verecek hükümetin kurulması için yeterli sandalyenin sağlandığını belirtti.

   

  Hizbullah’ın lideri Hasan Nasrallah, Pazar günü, “ülkenin kurumlarına saygı duyacaklarını ve ortaklık içinde bir hükümetin kurulacağını” belirtti. Öte yandan, Mikati gibi Sünni olan ve Lübnan’daki Sünni topluluğun büyük desteğine sahip olan Saad Hariri, yeni hükümette yer almayacağını açıkladı.

   

  Hariri’nin bloğunda yer alan Hıristiyan milletvekili Antonie Zahra, yeni hükümet için, “Lübnan’ı tek başlarına kontrol etmeleri kolay olmayacak. İzole edilmiş bir ülkeye dönecekler. Arap dünyası ve uluslararası kamuoyu tarafından dışlanacaklar” dedi.

   

  DÜNYADA ÖNE ÇIKAN TÜM MANŞETLER

   

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı