Gündem Haberleri

  Lübnan İçişleri Bakanı istifa etti

  Hürriyet Haber
  05.02.2006 - 22:38 | Son Güncelleme:

  El Saba, Beyrut'ta gazetecilere yaptığı açıklamada, olayların ardından kabinenin bu gece yaptığı olağanüstü toplantısı sırasında istifasını sunduğunu bildirdi.

  Bu arada, üst düzey bir kaynak, Reuters ajansına El Saba'nın istifasıyla boşalan İçişleri Bakanlığı'na, Gençlik ve Spor Bakanı Ahmet Fetfet'in vekalet edeceği tahminini aktardı.

  "SİLAH KULLANMA TALİMATI VEREMEM"

  İstifa eden Lübnan İçişleri Bakanı Hasan El Saba, eleştirilere cevap verirken Lübnan halkına karşı silah kullanılması talimatı veremeyeceğini söyledi.

  El Saba, gazetecilere açıklamasında, Danimarka Konsolosluğu'nun yakılmasıyla ilgili olarak, “2 çözüm vardı. Ya onları konsolosluktan uzak tutmaya çalışmak (ki biz bunu yaptık) ya da onlara karşı ateş açmak. Ben, Lübnanlılara karşı asla silah kullanma talimatı vermeyecek bir kişiyim” dedi.

  Lübnanlı bakan, olayların ardından toplanan olağanüstü kabine toplantısında istifasını sunmuştu.

  Beyrut'ta, karikatür protestosu Danimarka Konsolosluğu'nun yakılmasıyla sonuçlanmıştı. Olaylar ülkedeki ayrılıkçı yapıları da alevlendirmiş ve bir kiliseye taş atılmıştı.

  Görgü tanıkları, bir grup Müslüman din adamının bu olay nedeniyle kiliseye giderek özür dilediklerini aktardı.

  Cumhurbaşkanı Emil Lahud da, bugünkü olaylar sırasında ulusal birlik çağrısı yaparak, ülkede istikrarsızlığa karşı uyardı.

  Olaylarla birlikte bazı Hıristiyanların da, Beyrut ile Bekaa vadisini bağlayan anayolu kısa süreli trafiğe kapattığı ve lastikler yaktığı belirtildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı