GeriGündem Lübnan hükümeti barış planını onayladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Lübnan hükümeti barış planını onayladı

Lübnan hükümeti, İsrail ile Hizbullah arasındaki çatışmalara çözüm bulmak amacıyla Başbakan Fuad Sinyora'nın önerdiği barış planını kabul etti.

Enformasyon Bakanı Gazi Aridi, “hükümetin Roma'daki Uluslararası Lübnan Konferansında konuşan başbakanın sözlerini desteklediğini” belirtti.

Sinyora, bu konferansta acil ateşkes ve şu konularda anlaşma sağlanmasını istemişti:
1- Uluslararası Kızılhaç Komitesi kanalıyla İsrailli ve Lübnanlı mahkumların değişiminin yapılması
2- İsrail ordusunun, BM tarafından Lübnan ve İsrail arasında çizdiği mavi hattın gerisine çekilmesi ve yerlerinden olanların dönüşünün sağlanması
3- BM Güvenlik Konseyinin Şebaa Çiftliklerinin BM'nin hukuki idaresine bırakılması için girişim
4- Lübnan hükümetinin otoritesini kendi meşru askeri güçlerinin yardımıyla kendi topraklarının tamamına yayması
5- Acil insani yardım ve kurtarma operasyonları yürütebilmeleri için, Güney Lübnan'da faaliyet gösteren BM'nin uluslararası kuvvetlerinin güçlendirilmesi
6- BM'nin Lübnan ve İsrail arasında 1949'da imzalanan anlaşmanın uygulanması için gereken girişimde bulunması
7- İnsani, sosyal ve ekonomik dramla sonuçlanan bu son derece ağır yükü kaldırabilmesine destek olmak için uluslararası toplumun Lübnan'a destek vermek için çaba göstermesi.

Bu arada El Nahar gazetesi, anlaşmanın Bakanlar Kurulunda Hizbullah partisi üyesi bakanların büyük katılımıyla sağlanabildiğini yazdı.

Bakanlar Kurulu toplantısından önce basına açıklama yapan Hizbullah partisi üyesi Enerji Bakanı Muhammed Fineyş'inse, “Bakanlar Kurulunun onaylamaması halinde, bu planın Başbakan Sinyora'nın kişisel planını olarak kalacağını” söylediği kaydedildi.
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle