Gündem Haberleri

  Lübnan’da yaşanan süreç Türkiye’nin artan gücünün işareti

  New York Times
  19.01.2011 - 10:25 | Son Güncelleme:

  Lübnan’ın son yıllardır yaşadığı en derin krizin çözümü ABD’yle müttefik olan bir ülkenin hükümetini Hizbullah’ın kontrol edip etmeyeceğini gösterecek. Ancak ABD diplomasisi bugün Beyrut’ta bir şaka olarak görülüyor. Bir zamanlar ülkede söz sahibi olan Suudi Arabistan da her şeyden vazgeçmiş durumda. Bu ikisinin yerini krizde arabuluculuk yapmaya çalışan Türkiye aldı.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor  

   

  Beyrut’ta yaşanan durum Ortadoğu’nun haritasında son yıllarda yaşanan kaymanın son işareti. Çok uzun bir süre boyunca bölgenin söz sahibi konumundaki Suudi Arabistan ve Mısır’ın neredeyse hiç önemi kalmazken, son dönemde ortaya çıkan Türkiye ve İran gibi güçler ve küçük Körfez ülkesi Katar sadece birkaç yıl içinde önemli yer sahibi oldu.

   

  Kriz’de ABD’nin desteklediği tarafı tutan üst düzey bir Lübnanlı yetkili, “ABD varlığı, etkinliği ve rolü açısından bir düşüş yaşarken bölgesel oyuncuların yükselişe geçtiği yaygın bir kanı” dedi.

   

  Öte yandan Arap-İsrail çatışmasından Lübnan krizine kadar bir dizi açmazda, Türkiye kendisiyle kıyaslanacak ölçüde başka bir ülkenin olmadığı Arap dünyasının önünde, bölgenin en dinamik, en aktif ve bağımsız dış politika anlayışını ortaya koydu. Ankara’nın başarısı aynı zamanda ABD’nin Ortadoğu’da uzun yıllardır sürdürdüğü düşmanları yalnızlaştırma ve dışlama politikalarının da üstü kapalı bir eleştirisi anlamına geliyor. Lübnan’da Hizbullah’ta, Irak’ta Amerikan karşıtı din adamlarına kadar Türkiye, ABD’nin düşmanları ve müttefikleriyle diyalogunu güçlendirmeyi başardı.

   

  Beyrut merkezli saygın analist ve köşe yazarı Sarkis Naoum, “Bence Türkiye aksi ispatlanana kadar bu bölgenin yeniden düzenlenmesi açısından vazgeçilmez bir devlet olduğunu ortaya koydu” dedi.

   

  Bugüne kadar Türkiye genelde sembolik roller oynadı. Ancak geçmişte Ankara’nın sesinin duyulmadığı krizlere kıyasla, bu girişimler bile Türkiye’nin bölgenin yükselen süpergücü olduğunun bir işareti.

   

  DÜNYADA ÖNE ÇIKAN TÜM MANŞETLER

   

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı