Gündem Haberleri

  Lübnan ’biberi’

  Muharrem AYDIN-Hasan AY Gürkan ÖZTEKİN / İSTANBUL
  31.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetler Günü nedeniyle Adnan Menderes Bulvarı’nda yapılan resmi geçit sırasında, bir öğrenci grubu, tribünün 30 metre uzağında ’İsrail’e asker olmayacağız’ pankartı açtı.

  Töreni izleyenler göstericileri linç etmek isteyince polis biber gazı kullanmak zorunda kaldı. Üzerlerine, ’Lübnan’a asker gönderme’, ’Direnen halklar kazanacak’ yazılı tişörtler giyen ve kendilerini ’Öğrenci Kollektifi’ olarak tanımlayan 1’i kadın 4 üniversite öğrencisini polis gözaltına aldı. Töreni izleyen bir kadının baygınlık geçirmesine yol açan olay sonrası şehit aileleri, yanlarında getirdikleri Atatürk posterleri ve Türk bayraklarını göstererek, "Şehitler ölmez vatan bölünmez" sloganı attılar. Olayın öğrencilerin pankart açmak istemesiyle başladığını söyleyen İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, "Vatandaşlar da müdahale etmiş. Bu tip kişilere tepki var. Polis, öğrencileri vatandaşın müdahalesinden korumak için önlem aldı. Maalesef bu kişiler üniversite gençliği, vatandaşlarımız da güzel bir tepki gösterdi" dedi.
  Lübnan ’biberi’
  Gözaltına alınan İstanbul Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğrencileri Rüya Kurtuluş, Hakan Demir, Musa Seçkin, Nihat Muğurtay’ın İstanbul Üniversitesi Öğrenci Koordinasyonu üyesi oldukları bildirildi. Polisin iddiasına göre, bazıları daha önce de izinsiz gösteriden gözaltına alınan öğrencilerin yasadışı bir örgütle bağlantısı var. Öğrenci Kollektifleri, Halkevleri ve Tabipler Odası üyelerinden oluşan 25-30 kişilik grup, Galatasaray’da basın açıklaması yaparak tören alanındaki linç girişimini kınadı. Öğrenci Kollektifleri’nden Çağdaş Erdoğan, "Biz adını bile bahsetmeye gerek olmayan gruptan değiliz. Ama terörist muamelesi gördük. Arkadaşlarımız sadece genç insanların Lübnan’a asker olarak gönderilmesine karşı pankart açtılar. Ama polis ve vatandaşların vahşi saldırısına uğradılar" dedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı