Gündem Haberleri

  Loto skandalı

  Hürriyet Haber
  18.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İtalya'da her hafta ortalama 8-10 trilyon lira veren loto çekilişlerinde hile yaparak büyük paralar vuran 16 kişilik bir çete ortaya çıkarıldı.

  İkramiyeler akrabalara

  Büyük vurgun, ikramiyelerin sık sık aynı kişilere çıkması üzerine Milano Savcılığı'nın başlattığı soruşturmayla ortaya çıktı. Şüpheli talihlilerden yola çıkan savcılar, bu kişilerin Milano'daki Ulusal Piyango Kurumu'nda çalışan bazı yetkililerle akraba olduklarını belirledi. Olayla ilgili olarak piyango yetkilileriyle birlikte aralarında polis ve maliye müfettişlerinin de bulunduğu 16 kişi yakalandı.

  Topları boyuyorlardı

  Loto çetesinin elebaşlarından Guiseppe Alberti'nin itiraflarına göre, çekiliş öncesinde kazanacak 10 rakama ait toplara bir kat koyu boya çekiliyordu. Koyu renkli toplar diğer toplarla birlikte çekilişin yapılacağı kafesin içine atılıyordu. Kirli oyuna çekilişi elle yapan çocuklar da alet edildi. Çekiliş sırasında çocukların gözlerini örten bant aralık bırakıldı. Çocuklar da koyu renkli topları çekerek, önceden belirlenmiş sayıların kazanmasını sağladılar.

  Papağanlar çekecek

  Skandal sonrasında, loto çekilişi yapılan 12 kentten 6'sında otomasyona geçene kadar yeni bir önlem uygulamaya kondu. Buna göre bundan böyle Bari, Cagliarı, Floransa, Napoli, Palermo ve Venedik'te elle yapılacak çekilişlerde çocuklar yerine papağanlar kullanılacak. Bu amaçla Meksika ve Bolivya arasında yaşayan ve ‘Talih Kuşu’ olarak bilinen ‘Ara Macao’ türündeki papağanlar ithal edilecek. İtalya Piyango İdaresi, tanesi 2 milyar olan kuşlardan 12 adet getirtecek. Papağanlı çekimler Mart'ta başlayacak.

  Çocuklar alet edildi

  Loto çekilişinin kirli oyununa çekilişi elle yapan çocuklar da alet edildi. Gözlerini örten maske aralık bırakılan çocuklar çetenin önceden belirlediği daha koyu bir ton verilmiş topları çekiyordu. Mart ayından itibaren çekilişleri papağanlar yapacak.

  Polisler denetledi

  Milano'da yapılan bu haftaki sayısal loto çekilişi mali polislerin gözetiminde gerçekleşti. Polis, kazanan rakamlara ait topları tek tek gözden geçirdi.

  Toplar böyle kontrol edildi

  Sahtekarlığın ortaya çıkmasının ardından alınan güvenlik önlemleri çerçevesinde çekilişin her aşaması filme alınıyor. Çekiliş öncesinde toplar masaya dizilerek, herhangi bir anormalliğin olup olmadığı araştırıldı.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı