Gündem Haberleri

  Lost’un finalini yazdık

  Hakan GENCE
  08.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Lost, bundan altı yıl önce hayatımıza bir girdi pir girdi. Popüler kültürün en önemli parçalarından biri oldu. Dizi hakkında kitaplar yapıldı, tartışma grupları kuruldu. Karakterleri dünya çapında star oldu. Onlarca hayran sitesi açıldı. Türkiye’deki forumlarda dizi hakkında ateşli tartışmalar yaşandı. Tabii en çok da finali konuşuldu. Herkes kendi fikirlerini savundu.

  Yapımcılar en başından beri dizinin sonunu planladıklarını iddia ediyor. Hayal kırıklığına uğratmayacak bir sezon hazırladıklarını söylüyorlar. Şimdi büyük finale sadece dört bölüm, iki hafta kaldı. Ama izleyiciler çok da tatmin olmuş görünmüyor. Kimileri akıllardaki sorulara verilen cevapları yetersiz buluyor. Kimileri bazı soruların cevapsız kalacağını düşünüyor. Biz de Lost fanatiklerine son bölümde neler olabileceğini, hayallerindeki sonu ve hayalkırıklarını sorduk.

  Emrah Güler (40) (Lost Başucu Kitabı’nın yazarı)

  BİZİM İÇİN ÖLÜ YATIRIM OLDU

  * Bir önceki sezon ve final sezonu arasında verilen sekiz aylık arada, yapımcılar sürekli 6. sezonun karakter odaklı olacağını tekrarladı. Final sezonu başladığında, karakterlerin beş sene boyunca izlediğimiz geri dönüş ve ada hikayelerinin gelişimine odaklanmak yerine, yepyeni bir zaman dilimi yarattıklarını gördük. Karakter hikayelerinin toparlanması gerekirken, bu yeni zaman diliminde yepyeni senaryoları izlemek zorunda kaldık.
  * Alternatif zaman dilimi, son sezonun gereksiz yere önemli bir kısmını kapladı. İlk sezonu izleyip, sonra aralardan birkaç bölüm izlemiş bir izleyici bile bu sezonu takip edebilir. İzleyicinin beş sene diziye yaptığı yatırımın karşılığını verilmedi.
  * Eski karakterlerin geri döneceğini öğrendiğimizdeki heyecanımız da hayal kırıklığına dönüştü. Özlediğimiz karakterleri yalnızca yeniden görmekle yetindik. Boone karakterini her hafta The Vampire Diaries dizisinde, Charlie’yi FlashForward’da, Juliet’i de zaten V’de izliyorduk.
  * Birkaç bölüm merak ettiğimiz bir gizemin basit bir şekilde açıklanmasında sorun yok. Ama yıllar boyu açıklanmayan, giderek büyüyen gizemlere daha sofistike açıklamalar gerekiyor.

  FİNALİ 5. SEZONDA PLANLADILAR

  * Yapımcılar, Jacob ve Siyahlı Adam gibi ilahi karakterler yaratmış olmanın rahatlığıyla, bir dolu sorunun cevabını bu ikisinin ağzına sıkıştırdı. Jacob numaraları seviyormuş, Jacob Richard’a dokundu, böylece yaşlanmıyor gibi kaçak cevaplar verdiler.
  * İzleyici, dizinin özellikle ilk sezonları gibi, katmanlı, yavaş yavaş açılan, yavaş ama emin adımlarla sona ilerleyen bir sezon bekliyordu. Beş yıl boyunca yatırım yaptığımız hikayelerin, kafamıza takılan soruların her bölümde azar azar toparlanmasını bekliyorduk. Beş yıl boyunca üzerinde uğraştığımız, resmi görmeye başladığımız yap bozu atıp, “Alın size yepyeni bir yap boz” dediler.
  * Yapımcıların temel şeyleri planladıkları belli. Yoksa siyah duman, hayaletler, fısıltılar, Desmond’la ilgili bölümler durduk yerde eklenecek şeyler değil. Ama tahmin ettiğimizden daha genel bir resim vardı kafalarında. Şu anda izlediğimiz hikayeler de 5. sezonun sonlarında oluşturulmuş gibi.
  * Lost’taki tüm karakterlerin baba problemleri olması, bir çoğunun babasının hayatlarının bir döneminde ortalarda olmaması da, önceleri Lost’un gizeminde soydan gelen bağlantıların önemli olacağının düşünüldüğünü, sonradan bunun plandan çıkarıldığını gösteriyor.

  NELER AÇIKLIĞA KAVUŞMAZ?

  * Karakterlerin baba arızaları bir yere bağlanmayacak. Karakterlerin kendi aralarındaki bağlantıları ve neden özel olarak seçildikleri Lost’un en önemli sorusu. Umarım, bu açıklanır.

  FARKLI SON TEORİLERİ

  Emrah Güler

  ŞOK ÖLÜMLERLE DİKKAT DAĞITILACAK

  * Tüm sezon boyunca izlediğimiz iki zaman dilimi bir şekilde birleşecek ve karakterlerin beş yıldır takip ettiğimiz hikayeleri yerine, bu sezon yaşadıkları toparlanacak. Son bölümlerdeki şok ölümler ve şok sahnelerle dikkat dağıtılacak. Alternatif zaman diliminin diziye eklenmesinin en zekice yanı, finale yönelik tahminleri zorlaştırması aslında.
  * Ben olsam karakterlerin adaya neden düştüğünü, birbirleriyle ve adayla bağlantılarını karmaşık bir şekilde anlatırdım. Tüm karakterlerin, Jacob ve Siyahlı Adam’la yüzyıllara uzanan bir bağlantısı olduğunu, hatta aynı soydan geldiklerini mitolojik bir şekilde gösterebilirdim. DHARMA Girişimi’ne iki sezon, zaman yolculuğuna da bir sezon harcadık. Bunlara finalde daha büyük bir anlam yüklerdim. Geri planda bırakılan Kate’e Lost gizeminde daha büyük bir rol verir, Lost’un da kadınları sevmeyen kimliğini temize çekerdim. Bir de, köpek Vincent’ın başından beri çok büyük bir rolü olduğunu açıklardım.

  MENDİLLERİ HAZIRLAYIN

  Emre Demirezen (24) Fizik Mühendisi

  * Senaristler, dizinin bitiminden sonra da onunla ilgili birçok yeni edebi ürün ortaya çıkmasını sağlamak adına ucu açık birçok soru bırakacaklardır diye düşünüyorum. Lost’un senaristlerinden Damon Lindelof, Sopranos’un sonu gibi hayalkırıklığı yaratan belirsiz bir son yapmayacaklarını; fakat her şeyi de açıklamayacaklarını belirtmiş. Ada ve alternatif zaman senaryolarının tamamen açıklanacağını da söylüyor. Alternatif zamandaki karakterlerin tümünün adada bir yaşamlarının olduğunu hatırlayacağını, adada olanların kesinlikle bir karakterin rüyası türünde bir şekilde açıklanmayacağını, bu sonu 2-3 yıl öncesinde hazırladıklarını öğrendim. Ayrıca yardımcı editörlerden Chris Braun, Twitter’daki bir yazısında finali izlerken hepimizin mendillerimizi yanımızda stoklamamızı önerdi.
  * Benim kafamdaki son şöyle olurdu: Adanın ana sorumlusu Jacob ve adadan ayrılmak isteyen Locke görünümündeki adamın aslında kahramanlarımızın sabrını ve inançlarını sınayan birer ruhani karakter olduklarını seyirciye gösterirdim. Son bölümde bütün karaterler ölürdü ve alternatif zamanda her şey yoluna girmiş, herkes önceki hayatlarındaki suçluluk ve takıntılarından arınmış olurdu. Bütün ölümler sonrası Jacob ve Siyahlı Adam adada akşam yemeği yerken, Siyahlı Adam şöyle derdi: “Bütün adaylar öldü ve oyun bitti.” Jacob da şu cevabı verirdi: “Yemekten sonra yeni bir oyuna var mısın?”

  BAZILARI TATMİN OLMAYACAK

  Zeynep DOĞAN (22) Başkent üniversitesi Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği

  * Lost dizisi, sonlara yaklaştıkça insanların kafasındaki bir takım sorulara cevap veriyor. Yapımcılar bazı soruları cevapsız bırakacak bir son hazırlıyor. Bazı izleyenleri tatmin etmeyecek ve gizemli bir son olacak. Ben yapımcı olsaydım, insanların hayal ettiklerinden de farklı olacak bir son yaratırdım. Yani Lost dizisini nasıl ki soruları kapsayan ve bazen kafa karıştıran bir dizi haline getirdiysem, sonunu da o şekilde bitirirdim ki, herkes Lost’u düşünmeye hep devam etsin.

  KAFALARDA SORU İŞARETİ BIRAKACAK

  Safa Yiğit Gürbüz (21) Hacettepe Üniversitesi, Hidrojeoloji Mühendisliği Bölümü öğrencisi

  * Ben kafalarda soru işareti bırakan bir son bekliyorum. Hep böyle yaptılar. Ben bu sezona kadar finalde neler olabileceğini hep tahmin ettim. 1. sezonda ambarın kapağını açacakları, 2. sezonda diğerleriyle sıcak temas kurulacağı, 3. sezonda gemiyle bağlantı kurulacağı, 4. sezonda gemideki ekiple savaşılacağı, 5. sezonda hidrojen bombasının patlatılacağı belliydi. Son sahneler hep şok ediciydi ama bir şeyler tahmin etmek de mümkündü. İlk defa bu sezon fazla tahmin yürütemiyorum. Yine de şöyle bir final bekliyorum: Jack, Hurley, Sawyer ve Siyahlı Adam ölmeyecek, Siyahlı Adam’ı bir şekilde adada kalmaya ikna edecekler ve sonunda Jacob haklı çıkacak. Alternatif olaraksa Benjamin Linus Siyahlı Adam’ın yerini alacak.
  * Benim finalim: Jacob ve gerçek ismini öğreneceğiniz “Siyahlı Adam” tıpkı 5. sezon finalinde olduğu gibi kumsalda otururlar. Aralarında bazı konuşmalar olur ve Jacob, “Gördüğün gibi ben haklı çıktım. 1-0 öne geçtim” der. Aniden görüntü bir süre kararır ve sonra tıpkı 1. sezonun ilk sahnesinde olduğu gibi bir göz açılır. Bu defa gözünü açan kişi, seyircinin bilmediği biri olur.

  ADA ARAF GEYİĞİ OLMASIN

  Binnaz Saktanber (78) ABD’de proje yönetisici ve yazar

  * Bence senaristler fanların zekasını küçümsemeyecek. Sofistike bir son bekliyorum. Hikayenin başlangıcı gibi yine Jack’in gözünden yazılmış, kahramanlarımızın “baba” sorunlarının çözüldüğü; sayıların manasının açıklandığı ve karakterlerin adayı yönetmeye neden aday olduklarını nihayet anlayacağımız bir son bekliyorum. Hurley aradığı aşkı bulacak, Sawyer’la Kate epik kafes sahnesini aratmayacak bir sahneyle kavuşacak. Ada en sadık kölesi Ben’i affederse de içim rahat vedalaşabilirim Lost’la. Ve lütfen “ada aslında araftı” geyiğiyle bitmesin!”

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı