Gündem Haberleri

  Lösemiden ölen kızının vasiyeti kitap yazdırdı

  Hürriyet Haber
  18.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ‘Kızım saçlarını çok seviyordu. Ben de çok sevdiği sarı saçlarımı onun üzülmemesi için kazıttım. Aylarca destek verme amacıyla kazıtılmış saçlarla kızımın yanında yer aldım.’ Nurşen İnce, 11 yaşındaki kızı Tuğçe’yi kaybetti. ‘Anne Saçlarım Nerede?’ isimli kitabında ise bu süreçte yaşadıklarını anlattı.

  NURŞEN İnce 38 yaşında Ordulu bir anne. Daha doğrusu anneydi, çünkü kızı Tuğçe İbar’ı 11 yaşında lösemiye kurban verdi. Ve yaşadıklarını, kızının vasiyeti üzerine kitaplaştırdı.

  İnce, Tuğçe’nin hastaneye gitmeyi hiç istemediğini, eve geldiği günlerde bayram sevinci yaşadığını, çok sevdiği saçlarının alınan ilaçlardan dökülmesinden büyük üzüntü duyduğunu söylüyor: Bu da kitabının adının neden bu olduğunu çok açık anlatıyor: Anne Saçlarım Nerede?

  “Kızım saçlarını çok seviyordu. Ben de çok sevdiği sarı saçlarımı onun üzülmemesi için kazıttım. Aylarca destek verme amacıyla kazıtılmış saçlarla kızımın yanında yer aldım. Löseminin küçük bir çocuğun kaldıramayacağı kadar ağır bir tedavisi var. Kızım da artık iyileşmeyeceğine kanaat getirdi. Onsuz yapamayacağımı, kendisini çok sevdiğimi biliyordu. Bir gün bana ‘Anne gel istersen hastanenin camından atlayarak birlikte ölelim’ dedi. Sonra da benim için ‘Hayır sen güçlü kadınsın ve yaşayacaksın’ ifadelerini kullandı. Eşimden yeni boşanmıştım ve hastalık sürecinde kızımla biz, birbirimize destek olduk.
  Kızım hastaneden çıkınca bu zorlu süreci yazacağı kitapla anlatmak istedi. Kızım Tuğçe ile hastanede Burçak Çerezcioğlu’nu anlatan ‘Mavi Saçlı Kız’ adlı kitabı okuduktan sonra bana ‘Anne ben de bir gün buradan çıkacağım ve anılarımı anlatan bir kitap yazacağım. Adı da ‘Turuncu Saçlı Kız olacak’ dedi. Ancak kızım verdiği mücadelede başarılı olamadı, hastalığa yenik düştü. Vasiyetini yarım bırakamazdım.’’

  Yeniden anne olmaktan korktuğunu ve doğacak çocuk için, ‘Acaba onu da kaybeder miyim?’ diye endişelendiğini belirten, İnce, “Ben kızımla dolu dolu 11 yıl yaşadım. Şu an onun sevgisini içimde canlı tuttuğum için yaşam mücadelemi sürdürüyorum” diyor.

  Geliri lösemili çocuklara

  15 TL’den satışa sunulan kitaptan elde edilen gelirle özellikle taşradan gelen kalacak yerleri olmayan, maddi olanakları zayıf ailelere katkı sağlamak istediğini ifade eden İnce, ‘’Hastanede kaldığımız için biliyorum, herkesin çok değer vermediği bir 5 TL bile bazı zaman o kadar gerekiyor ki, çocuğunuza ıslak mendil ya da benzeri bir şey alamıyorsunuz. Çünkü o para cebinizde yok. O nedenle lösemili ailelere elimden gelen katkıyı sağlamak istiyorum’’ diyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı