GeriGündem Londra'da Türk rüzgarı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Londra'da Türk rüzgarı

Dünyanın en büyük müzayede salonu ‘‘Sotheby's’’de 16 Ekimde üçüncüsü düzenlenecek olan Türk açıkartırmasında 400'e yakın eser satışa çıkıyor. İlk iki Türk açıkartırmasında büyük başarı sağlayan salon yetkilileri, fiyatları 500 ile 200 bin sterlin arasında değişen parçalara şimdiden büyük ilgi olduğunu belirttiler. Açık artırmada İznik çinileri, mücevherler, gümüş işleri, tekstil ürünleri ve tablolar satılacak.

Dünyanın en büyük müzayede salonu Sotheby's, 16 Ekimdeki müzayedeye büyük ilgi bekliyor. Fiyatları 500 ile 200 bin sterline (250 milyon-100 milyar TL) kadar yükselen eserler arasında, Fikret Mualla Saygı'nın da 8 tablosu bulunuyor. Fikret Mualla'nın suluboya ve guaş tablolarının 750 milyon ile 2 milyar arasında satışı bekleniyor.

Açıkartırmanın en pahalı eserini, İsveçli ressam Carl Fredrick von Breda'nın yaptığı, Londra Büyükelçisi Yusuf Agah Efendi'nin yağlı boya tablosu oluşturuyor. 1794-98 yılları arası Londra'da büyükelçilik yapan Yusuf Agah Paşa'nın 240 x 148 santim ebatlı tablosunun 200 bin sterline (yaklaşık 100 milyar TL) satılacağı tahmin ediliyor. İznik çinileri arasında en pahalı eserlerleri çini panolar (25 milyar TL), tekstil ürünlerinde çatmalar (15 milyar TL), tahta oymalı oda (35 milyar TL), Kütahya işi çini sürahi (60 bin TL) oluşturuyor. Bu arada 19'uncu yy yapımı yakut ve yeşim taşlarıyla süslü gümüş mücevher kutusunun 20 milyar liraya kadar alıcı bulacağı belirtiliyor.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle