Gündem Haberleri

  Londra’da olimpik alarm

  Zafer ÖZTÜRK/LONDRA
  15.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  27 Temmuz’da başlayacak 2012 Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmaya hazırlanan Londra’da alarm ilan edildi. Başkentte “uçuşa yasak bölge” oluşturuldu, donanmanın en büyük gemisi Thames Nehri’nde. Bazı gazeteler, önlemlerin abartıldığını yazarken yetersiz kaldığı eleştirileri de var.

  Spor dünyası 2012 Londra Olimpiyatları’na hazırlanırken, ev sahibi İngiltere terör saldırısı alarmında. İngiliz hükümeti, 1.5 milyar sterlin harcadığı, barış zamanında düzenlenen en büyük güvenlik operasyonununda yeni önlemleri devreye soktu.

  İki hafta önce Londra’nın doğusunda iki apartman bloğunun çatısı dahil olmak üzere 6 yere, karadan havaya güdümlü füze yerleştirilmesinin ardından 3 bin 500 asker daha görevlendirdi. Askerler başkentte “gövde gösterisi” yaparken, önceki gün Londra ve İngiltere’nin güneydoğusunu kapsayan 48 kilometrelik alanda bir ay boyunca sürecek ‘No Fly Zone’ (uçuşa yasaklı bölge) ilan edildi. Typhoon jetleri ve Puma helikopterleri, Londra üzerinde devriye gezecek, yasaklı bölgeye yaklaşanlar önce telsizle, sonra işaret fişekleriyle ve lazerle uyarılacak. Uçak yön değiştirmemesi halinde vurulacak.

  Olimpiyat güvenliğinden sorumlu Tümgeneral Stuart Atha, Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin “öldürücü kuvvet”i kullanmaya hazır olduğunu, en kötü senaryo olarak bir uçağın düşürebileceğini söyledi. En şaşaalı önlem ise İngiliz Kraliyet donanmasının en büyük gemisi HMS Ocean, Thames nehrine demirlemek üzere başkente varması.

  Hükümet, “Terör saldırılarını önleyecek düzeydeki bu tedbirler tehdit aldığımız anlamına gelmiyor” açıklaması yaparken Londra Belediye Başkanı Boris Johnson ise “Londra, Olimpiyatlara önceki tüm ev sahibi şehirlerden daha iyi hazırlandı” dedi. Olimpiyatlar sırasında ‘kuş uçurtmamaya’ çalışan hükümetin önlemlerini abartılı olduğu eleştirilerinin yanı sıra yetersiz olduğu da söyleniyor.

  Geçtiğimiz günlerde oyunlar sırasında güvenliğin bir bölümünü sağlayan G4S şirketinin, Olimpiyatlara yeterli düzeyde hazır olmadığı, şirketin bomba kontrol noktalarında tecrübesiz öğrencileri görevlendirdiği ortaya çıkmıştı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı