Gündem Haberleri

  Londra’da güvenlik önlemleri artırıldı

  CNN
  08.01.2011 - 11:04 | Son Güncelleme:

  CNN kanalına konuşan İngiltere Güvenlik Bakanlığı’ndan bir yetkili, yapılan istihbarat çalışmalarından, Londra yakınlarındaki metro ve havaalanlarına yönelik bir terör saldırısının planlandığıyla ilgili haberlerin geldiğini ve bu durumun yetkilileri endişelendirdiğini söyledi. Ancak daha sonra yapılan açıklamalarda haberler yalanlandı ve güvenlik seviyesinin değiştirilmediği ifade edildi

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor  

   

  LONDRA 'ALARM' DURUMUNA GEÇTİ/Foto Galeri  

   

  Kaynak, istihbarat kuruluşlarının 2008 yılında Hindistan'ın Mumbai kentinde yaşanan saldırıya benzer olayların yaşanmasından endişe ettiğini söyledi.

   

  Endişelerin ardından İngiltere’nin başkenti Londra’daki güvenlik alarmı “ciddi” seviyesine yükseltilirken, bu kararın geçen ay Stoke, Cardiff ve Londra’da tutuklanan teröristlerle bir bağlantısının olmadığı ifade edildi.

    

  Yine İngiltere Güvenlik Bakanlığı’ndan başka bir yetkili, sivil havacılık sektörü ve Londra ulaşımı için terör tehdidinin “alarm” seviyesine yükseltildiğini söyledi. Ülkede Ocak 2010’dan bu yana terör tehdidi “alarm” seviyesinde tutuluyordu.

   

  SALDIRI OLASILIĞI YÜKSEK 

  İngiltere’de, demir yılları, metrolar ve Heathrow Havaalanı’nda güvenlik önlemleri artırılırken, kaynak olası bir saldırı beklenmediğini belirtti.

   

  CNN’e konuşan kaynak, İngiltere’nin üst düzey politikacılar, polis yetkilileri Perşembe sabahı bir araya gelip, böyle bir karar aldıklarını söyledi.

   

  İngiltere polis teşkilatının yaptığı resmi açıklamada da “İngiltere’nin terör alarmı ciddi seviyesine yükseldi. Bu da saldırı olasılığının yüksek olduğu anlamına geliyor” ifadesine yer verildi.

   

  Özel Operasyonlardan Sorumlu Komiser Yardımcısı John Yates, “Durumun gerektirdiği önlemleri alacağız ve güvenliği sağlamak adına yürüttüğümüz gizli ve açık operasyonları devam ettireceğiz” diye konuştu.

   

  Heathrow Havaalanın güvenliğinden sorumlu İngiltere Havacılık İdaresi’nin sözcüsü, “Havaalanlarımızdaki güvenlik üst düzeyde ve her daim tetikte olmaya devam edeceğiz” dedi.

   

  POLİS YALANLADI

  Ancak Reuters İngiltere polisine dayandırdığı haberinde, ulusal terör düzeyinin değiştirilmediğini, havaalanları ve tren istasyonları için de özel bir tehdit durumu olmadığını ifade etti.

   

  Ülke genelinde terörle mücadele faaliyetlerinden sorumlu olan Londra Metropolitan Polisi'nden yapılan açıklamada başta BBC olmak üzere çeşitli yayın organlarında yayılan haberler yalanlanarak tehdit seviyesinde bir değişiklik olmadığı ifade edildi.

   

  EL KAİDE TEHDİDİ

  Geçen sonbaharda, Avrupa ve ABD’deki terör karşıtı yetkililer, CNN’e El Kaide’nin Avrupa genelinde Mumbai’dekine benzer koordineli saldırılar planladığını, ABD’nin de hedefler arasında yer alabileceğini söylemişti.

   

  Perşembe sabahı alınan kararların, geçen sonbahardaki El Kaide tehdidiyle bağlantılı olup olmadığı henüz için net değil.

   

  Kasım 2008’de, Pakistanlı Cihad yanlısı bir terör örgütü olan Leşker e Tayyiba mensubu silahlı adamlar, Hindistan, Mumbai’de birçok farklı noktada bombalı saldırı gerçekleştirdi. Hedefler arasında, ülkenin en prestijli otelleri, önemli metro istasyonları ve bir Yahudi eğlence merkezi vardı. Saldırılar sonrasında toplam 160 kişi hayatını kaybetti.

   

  *Bu yazı CNN.com’da “Sources: Security threat level for London raised to 'severe’” başlığıyla yayımlanan haberden derlenmiştir.

   

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

   

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı