Gündem Haberleri

  Londra Borsası ile TMX’ten kritik birleşme kararı

  FT
  10.02.2011 - 12:04 | Son Güncelleme:

  Londra Borsası, hem geleceğini güvence altına almak hem de madencilik şirketlerinin işlem göreceği en büyük borsayı oluşturmak için Kanadalı borsa şirketi TMX Group ile gücünü birleştirme kararı aldı. Yeni oluşum aynı zamanda dünyanın en fazla şirkete sahip borsası olacak.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor               

    

  Londra ve Toronto’da genel merkezleri bulunacak yeni şirket, aynı çatı altında iki ayrı borsa olarak işlemlerini devam ettirecek. Ortak şirketin değerinin 8.8 milyar dolara olacağı belirtildi.  

   

  Bu oluşum aynı zamanda emtia fiyatlarının yukarı yönlü hareketlerini devam ettirdiği bir dönemde madencilik şirketinin işlem görebileceği en büyük borsa olacak.

    

  ŞİRKET SAYISI EN FAZLA BORSA

  Birleşme sonrasında toplamda 6 bin 700 şirketin işlem gördüğü bu platform aynı zamanda şirket sayısı açısından dünyanın en büyük borsası da olacak.

   

  Londra Borsası CEO’su Xaiver Rolet, ortak girişimin CEO’su, TMX Group Yönetim Kurulu Başkanı Wayne Fox ,yeni şirketin Yönetim Kurulu Başkanı, TMX CEO’su Thomas Kloet ise yeni oluşumun başkanı olacak.

   

  TMX hissedarları, TMX’deki hisselerinin karşılığı olarak yeni gruptan hisse başında 2.9963 hisse alacak. Londra Borsası hissedarları, yeni grubun sermayesinin yüzde 55’ine sahip olurken, TMX hissedarlarının sermayesi yüzde 45’te kalacak.

   

  Şirketler, birleşmenin ikinci yılının sonuna kadar yıllık 56 milyon dolar tasarruf yapmayı hedeflerken, bu miktarı birleşmenin beşinci yılının sonunda 160 milyon dolara çıkarmayı istiyor.

   

  TMX ile güçlerini birleştirmekten çok memnun olduğunu söyleyen Rolet, hedeflerinin önde gelen bir borsaya dönüşmek olduğunu söyledi.

   

  Mart 2009’da stratejik ortaklık imzalayan iki grup, Salı gecesi birleşme detaylarını tamamladı.

   

  Londra Borsası’nın en büyük yatırımcısı olan Dubai Borsası, İtalyan banka hissedarları UniCredit ve Intesa Sanpaolo ile Katar Yatırım Otoritesi anlaşmayı desteklediklerini açıkladı.

   

   

  *Bu yazı Financial Times’ın “LSE and Canada’s TMX agree merger” başlığıyla yayımladığı haberden derlenmiştir.

   

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                   

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                  

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

  http://twitter.com/HurriyetEkonet   

   

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı