Gündem Haberleri

  Lojman, orduevi, hastane güvenliği askerden özele geçiyor

  Hürriyet Haber
  05.01.2012 - 10:41 | Son Güncelleme:

  Genelkurmay Başkanlığı, birliklerin erbaş ve er destekleme oranlarını artırmak amacıyla, lojman, orduevi, hastane, fabrika, okul ve benzeri kurum ve tesislerin emniyetinin askeri personel yerine özel güvenlik kurumlarınca sağlanmasıyla ilgili çalışmalara devam edildiğini açıkladı.

  Genelkurmay Başkanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığının icra ettiği ve planladığı önemli faaliyetlere ilişkin internet sitesinde bir açıklama yaptı.

  ORDUEVLERİNİN GÜVENLİĞİ ÖZEL GÜVENLİK KURUMLARINA DEVREDİLECEK

  Yedi maddeden oluşan açıklamada, “Birliklerin erbaş ve er destekleme oranlarını artırmak maksadıyla, lojman, orduevi, hastane, fabrika, okul vb. kurum ve tesislerin emniyetinin askeri personel yerine özel güvenlik kurumlarınca sağlanması ile ilgili çalışmalara devam edilmektedir” denildi.

  KRİTİK GÖREVLER İÇİN SÖZLEŞMELİ ERLİĞE BAŞVURULAR KONTENJANI AŞTI

  Genelkurmay, Kara Kuvvetleri Komutanlığının kritik görevlerdeki erbaş/er ihtiyacını karşılamak amacıyla; 2’nci dönem Sözleşmeli Er temini için başvurularının 31 Aralık 2011 tarihinde sona erdiğini, 2012 yılı için açılan 10 bin 659 sözleşmeli er kontenjanına, 13.695 kişinin internet üzerinden başvuruda bulunduğunu bildirdi. İnternet üzerinden başvuranlar 16 Ocak 2012 tarihinde mülakata çağrılacak.

  ASTSUBAY MESLEK YÜKSEK OKULUNA İLK KEZ BAYAN ÖĞRENCİLER ALINIYOR

  Kara Kuvvetleri Komutanlığınca astsubayların mesleki gelişimlerini temin etmek, motivasyonlarını artırmak ve astsubaylara daha fazla imkân sağlamak amacıyla, astsubaylıktan subaylığa geçiş kontenjanının yüzde 10’dan yüzde 25’e çıkarıldığını anımsatan Genelkurmay, 2012 yılında 90 astsubayın subaylığa geçirilmesinin planlandığını da bildirdi. Açıklamada, “Ayrıca, Astsubay Meslek Yüksek Okullarındaki eğitime katkı sağlamak, bayanların da eğitimden istifade etmelerine imkân sunmak maksadıyla; Kara Harp Okulunda öğrenim gören subay namzeti bayan öğrenciler gibi, Astsubay Meslek Yüksek Okulunda da ilk defa 2012-2013 Eğitim ve Öğretim yılından itibaren bayan öğrencilerin eğitim görmeleri sağlanacaktır” denildi.

  DİĞER FAALİYETLER

  Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın Komutanlığı’nın icra ettiği ve planladığı diğer önemli faaliyetler de şöyle:

  “-Kara Harp Okulu Eğitim ve Öğretim Sistemini geliştirmek, öğretimin Yüksek Öğretim Kurumu ile uyumlu hale getirilmesini sağlamak maksadıyla; 2012-2013 Eğitim ve Öğretim yılından itibaren (altı lisans programı) Endüstri ve Sistem Mühendisliği, Makine Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, İşletme, Kamu Yönetimi, 2013-2014 Eğitim ve Öğretim Yılından itibaren de (iki lisans programı) Bilgisayar Mühendisliği ve Sosyoloji lisans programlarının uygulanması planlanmıştır.

  -Uzman erbaşların mesleki motivasyonlarını yükseltmek, kendi yetenek ve becerilerini ön plana çıkarmak ve uzman erbaşlara daha iyi imkânlar sağlamak maksadıyla; yüzde 12 olan kontenjan sınırlaması artırılarak sınavda başarılı olanların yüzde 25’inin uzman erbaşlıktan astsubaylığa geçirilmesi planlanmaktadır. Ayrıca, Kara Kuvvetleri Komutanlığının uzman erbaş ihtiyacını karşılamak maksadıyla; 2012 yılında 6.500 uzman erbaş temini planlanmaktadır.

  -Lise mezunu uzman erbaşların eğitim seviyesini yükseltmek ve Kara Kuvvetleri Komutanlığının genel personel kalitesinin artmasına katkıda bulunmak maksadıyla, Anadolu Üniversitesi ile yapılan protokol kapsamında sınavsız olarak, 2011-2012 Eğitim ve Öğretim Yılından itibaren 6.087 uzman erbaşın Açıköğretim Fakültesinde ön lisans eğitimine başlaması sağlanmıştır.

  -2011 yılında 45 yaşına girmeleri nedeniyle sözleşmeleri sona ererek Kara Kuvvetleri Komutanlığı kadrolarında sivil memur olarak istihdam edilecek olan uzman erbaşların atamaları; ilk defa, Tugay Karargâhları ile Askeri Ceza ve Tutukevi Müdürlüklerindeki İşlem Memuru, Gardiyan ve Şoför gibi kadrolarına yapılmıştır.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı