Gündem Haberleri

  Lojistik Akademisi ders başı yaptı

  Gaye GÜZELAY
  09.04.2004 - 21:50 | Son Güncelleme:

  Omsan Lojistik'in başlattığı 'Omsan Lojistik Akademisi'nde verilecek eğitimle, Türkiye'nin lojistik sektöründe uluslararası rekabete hazırlanması amaçlanıyor. Yöneticilerden oluşan 30 kişilik grup, toplam 200 saat sürecek eğitimlere başladı. Eğitim programı, önümüzdeki akademik yılda Yıldız Teknik Üniversitesi bünyesinde MBA programı olarak verilmeye başlanacak.

  Omsan Lojistik'in, sektörün liderlerini ve profesyonellerini yetiştirmek ve Türkiye'yi lojistik sektöründe teknoloji üreten bir ülke seviyesine getirmek amacıyla kurduğu 'Omsan Lojistik Akademisi' (OLA) eğitime başladı.

  Geçtiğimiz hafta Green Park Otel'de düzenlenen basın toplantısında konuşan Omsan Lojistik Genel Müdür Yardımcısı Ergin Erşin, Unicon Eğitim Danışmanlık firması ile birlikte yaptıkları bir yıllık çalışmanın sonucunda, dünya çapında bir lojistik akademisi programı oluşturduklarını söyledi.

  Programın, önümüzdeki dönemde Logistics Institute Turkey (L.I.T) adı altında eğitimlerine devam edeceğini belirten Erşin, eğitimlerin dünyanın önde gelen lojistik danışmanları tarafından verileceğini söyledi. Erşin, ilk etapta, Omsan'ın yönetim ve yönetici adaylarından oluşan 30 kişilik grubun katıldığı eğitim programının toplam 200 saat süreceğini ve 31 Temmuz'da sona ereceğini belirtti.

  Erşin, uluslararası lojistik araştırma kurumlarına göre, yapılan her bir dolarlık yatırımın 25 cent'inin lojistik yönetimi ve bilgisi konularına harcandığını belirtti. 21'inci Yüzyıl'a damgasını vuracak teknolojilerin gen, bilgi ve lojistik teknolojileri olduğunu söyleyen Erşin, ‘‘Bu sektörde söz sahibi olmak için, dünya ölçeğinde rekabet edebilmek gerekiyor‘‘ dedi.

  FARK YARATACAK

  Erşin, eğitimle Türkiye'deki firmaları lojistik devi haline getirmeyi ve hizmetlerini bütün dünyaya ulaştırmayı amaçladıklarını belirtti.

  İngiltere'nin önde gelen lojistik danışmanlık firmalarından Burman ASSC'nin Baş Danışmanı Adrian Beesley, lojistik eğitimlerinin İngiltere'de 10 ülkede sürdürüldüğünü belirterek şunları söyledi:

  ‘‘İmalat ve diğer sektörler her ülkede belirli bir noktaya geldiği için, artık farkı yaratan lojistik olacak. Bugün, lojistik kadar önemli olan tedarik zinciri yönetimi, ülkelere avantaj sağlayacak en önemli alanlardan. Bu alanı geliştirecek altyapıların en önemlisi de insan kaynakları yönetimidir. Değişimi yönetmek için, değişimin liderlerini yönetmek gerekli.‘‘

  Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Görevlisi Cengiz Toksoy da, YTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Endüstri Mühendisliği Bölümü'ne bağlı 'Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi Tezsiz Yüksek Lisans Programı'na Eylül ayında öğrenci alınacağını söyledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı