Gündem Haberleri

  Loğoğlu: Faslın hiç açılmamasından iyidir

  DHA
  26.06.2013 - 11:28 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, "CHP, 22. faslın derhal açılmasını isterdi. AB'nin bu ara kararı, elbette faslın hiç açılmaması kararından daha iyidir. Ancak gönül arzu ederdi ki AB, başta gençler olmak üzere Türkiye'de demokrasi, temel hak ve özgürlükler ve insanların onur ve yaşam tarzlarına saygı talep edenlerin yanında yer alsın ve onlara destek versin" dedi.

  "Gezi Parkı süreci Türkiye'nin AB üyeliğini hak ettiğini gösteren ve tabandan gelen en güçlü dinamiktir" diyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Loğoğlu yazılı bir açıklama yaparak şunları söyledi:

  "Avrupa Birliği Genel İşler Konseyi, 25 Haziran 2013 tarihinde Türkiye'nin AB üyelik müzakerelerinde açılması beklenen 'Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu' başlıklı 22. fasılla ilgili bir karar almıştır. Söz konusu karar, 22. fasılla ilgili resmi çalışmaların başlatılacağı Hükümetlerarası Konferans için 'AB İlerleme Raporu'nun bekleneceğini söylemektedir. İyimser bir ifadeyle, anılan faslın açılması en erken Kasım 2013 tarihine ertelenmiş ve AB İlerleme Raporu'nda belirtilecek görüş ve koşullara bağlanmıştır. AB niyet belirtmiş ama tarih vermemiştir. Alınan karar, açılması zaten gündemde olan faslın açılması kararı değil, henüz açılmaması kararıdır. Bunun temel nedeni AKP Hükümeti'nin Gezi olaylarında sergilediği tutum ve AB'ye yönelik fuzuli çıkışlardır. Türkiye-AB ilişkilerini kopma noktasına getirenler Başbakan, Dışişleri Bakanı ve AB Bakanı'dır. Garip olan ise bu olumsuz kararın AKP tarafından sevinç çığlıklarıyla karşılanmakta olmasıdır. Başbakan Erdoğan'ın 'aynen beklediğimiz yönde' dediği kararı, Dışişleri Bakanı Davutoğlu, büyük bir memnuniyetle karşıladığını belirtmiştir. AB Bakanı Bağış ise, 22. fasılla ilgili kararı 'olağanüstü değil normal bir gelişmedir' diyerek karşılamıştır. AKP, bu anlamsız ve gerçeklerle bağdaşmayan açıklamalarla dışarıda da her geçen gün hızlanan itibar kaybını örtbas edebileceğini düşünüyorsa aldanmaktadır. Gezi Parkı olaylarıyla çok daha fazla bilinçlenen halkımızın AKP’nin basit oylama/aldatmaca taktiklerine artık karnı doymuştur. Türkiye'nin AB'ye tam üyelik hedefini parti politikası olarak içselleştiren CHP, 22. faslın derhal açılmasını isterdi. AB'nin bu ara kararı, elbette faslın hiç açılmaması kararından daha iyidir. Ancak gönül arzu ederdi ki AB, başta gençler olmak üzere Türkiye’de demokrasi, temel hak ve özgürlükler ve insanların onur ve yaşam tarzlarına saygı talep edenlerin yanında yer alsın ve onlara destek versin. CHP olarak biz AB’yle bağlarımızın bu değerler doğrultusunda gelişmesi için çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz. Gezi Parkı süreci Türkiye’nin AB üyeliğini hak ettiğini gösteren ve tabandan gelen en güçlü dinamiktir."

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı