GeriGündem Lodos Marmara'da etkili oluyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Lodos Marmara'da etkili oluyor

Marmara Bölgesi'nde etkili olan lodos nedeniyle deniz ulaşımında büyük sıkıntılar yaşanıyor. İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş'nin (İDO) bazı iç hat deniz otobüsü ve şehir hatları seferleri ile bazı dış hat feribot seferleri iptal edilirken, Çanakkale'den adalara ulaşım durdu. Ayrıca Bursa'da 90’a yakın kişi karbonmonoksit zehirlenmesi nedeniyle hastaneye kaldırıldı.

Saatteki hızı 80 km'ye ulaşan Lodos, ağırlıklı olarak İstanbul, bursa, Çanakkale ve Balıkesir'de etkili oluyor.

Lodos Marmara'da etkili oluyor / Foto-Galeri

ÇANAKKALE’de hızı zaman zaman 70 kilometreye ulaşan şiddetli lodos nedeniyle adalara ulaşım durdu. Araba vapuru seferlerinin de bir bölümü de iptal edildi. Çanakkale Boğazı'nda ve Kuzey Ege Denizi'nde etkili olan lodos fırtınası, boğaz geçişi yapmak isteyen çok sayıda küçük tonajlı geminin de seyrini engelledi. Çok sayıda gemi Bozcada Ayazma Koyu açıklarında demirleyerek lodos fırtınasının dinmesini beklemeye başladı. Aralıklarla yağış da getiren şiddetli lodos, Lapseki-Gelibolu, Geyikli-Bozcaada, Kabatepe-Gökçeada arasındaki GESTAŞ'a ait feribot ve araba vapuru seferlerinin dün geceden bu yana yapılamamasına neden oldu. Çanakkale-Gökçeada arasındaki deniz otobüsü seferleri de bugün 07.00’den itibaren iptal edildi. Çanakkale-Eceabat arasında ulaşımı sağlayan araba vapuru seferleri ise normal olarak sürüyor.

BURSA'DA LODOS, KARBONMONOKSİT ZEHİRLENMELERİNE YOL AÇTI
       
Bursa'da sabaha kadar etkili olan lodos nedeniyle bazı ev ve binaların  çatıları uçtu, elektrik direkleri ve ağaçlar devrildi, otobüs durakları zarar  gördü. Maddi hasara yol açan lodos nedeniyle 87 kişinin karbonmonoksit gazından  zehirlenerek hastanelere başvurduğu bildirildi.

Bursa Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, hastanelere kaldırılanlardan 4'ünün  kontrol altında tutulduğunu, diğerlerinin taburcu edildiğini belirterek, halen  zehirlenmeye bağlı olarak hastanelere gelenler olduğunu kaydetti.

İSTANBUL'DA SEFERLER İPTAL

İstanbul'da şiddetli lodos nedeniyle  İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş'nin (İDO) bazı iç hat deniz otobüsü ve şehir  hatları seferleri ile bazı dış hat feribot seferleri iptal edildi. İDO'dan alınan bilgiye göre, Bostancı-Kadıköy-Yenikapı-Bakırköy ile  Yalova bağlantılı tüm seferler iptal edildi.

Lodos nedeniyle İDO'nun ulaşımında sorunlar devam ediyor.

Kuru yük gemisi, Eskisihar sahilinde karaya oturdu

KOCAELİ bölgesinde etkili olan şiddetli lodos, İzmit Körfezi'nin Gebze İlçesi'ne bağlı Eskihisar Beldesi sahilinde 4 bin 500 tonluk kuru yük gemisinin karaya oturmasına neden oldu.

İzmit Körfezi'nde hızı 50 kilometreyi bulan lodosun etkisiyle, Gebze Eskihisar açıklarında bekleyen ve Ukrayna'dan yeni satın alındığı belirlenen ‘A. Akdeniz’ adlı 4 bin 500 tonluk kuru yük gemisi, karaya oturdu. Kaptanının da Gürcistan uyruklu olduğu ve 15 personeli bulunduğu belirlenen geminin boş olduğu öğrenildi. Geminin kurtarılması için çalışma başlatıldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle