Gündem Haberleri

  Llosa, diktatör sevmez

  Hürriyet Haber
  10.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  DÜNYACA ünlü Perulu yazar Mario Vargas Llosa, Devlet Başkanı Alberto Fujimori'nin diktatör olduğunu söyleyerek, iktidarı bırakmamak için şantaj yapmak ve gizli servisi kullanmakla suçladı.

  Ülkesi Peru'yu üç yıl aradan sonra ilk kez ziyaret eden Llosa, ‘‘Ülkemizi kural tanımayan bir yer haline getiren sekiz yıllık otoriter rejime son verebiliriz’’ dedi.

  Daha önce Küba lideri Fidel Castro ve Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez'i de eleştiren Llosa, ‘‘Diktatörlüğe karşı, sonsuz, doğuştan gelen, entelektüel ve muhalif bir tavrım var. Diktatörlüğe karşı saldırı ve onunla mücadelede ahlaki bir zorunluluk hissediyorum, onlar benim ülkemde olsa bile’’ diye konuştu.

  Llosa, 1990 yılında yapılan Devlet Başkanlığı seçimi yarışını Fujimori'ye karşı yarışı kaybetmiş, sonuç uluslararası kamuoyu için sürpriz olmuştu.

  Tiyatroda festival zamanı

  DEVLET Tiyatroları, bu ay içinde ilk kez düzenlenen tiyatro festivalleriyle seyirci karşısına çıkacak.

  Dünya ükelerinin tiyatrolarını biraraya getirerek uluslararası ilişkileri sıcak ve canlı tutmak amacıyla düzenlenen 1. Uluslararası Karadeniz'e Kıyısı Olan Ülkeler Tiyatro Buluşması, Trabzon'da 16 ile 24 Mayıs arasında yapılacak. Buluşmaya, Ukrayna, Bulgaristan, Moldova, Rusya, Romanya ve Gürcistan'dan tiyatro grupları katılacak.

  Aspendos da bu yıl bir tiyatro fesivaline evsahipliği yapacak. Türk Müzikalleri başlığı altında düzenlenen Asbpendos 1. Tiyatro Festivali, 20 ile 29 Mayıs tarihleri arasında. Festivale Konya Devlet Tiyatrosu, Keşanlı Ali Destanı, Sivas Devlet Tiyatrosu, Şıpsevdi, Van Devlet Tiyatrosu, Ramazanla Jülide, Adana Devlet Tiyatrosu, Pazartesi Perşembe, Bursa Devlet Tiyatrosu, Külhanbeyi Operası, Trabzon Devlet Tiyatrosu, Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz müzikalleri ile katılacak.

  Behramoğlu okurlarıyla

  ŞAİR Ataol Behramoğlu bugün Beyoğlu'ndaki Adam Kitabevi'nde okurlarıyla buluşuyor. Behramoğlu'nun katılacağı Toplu Şiirler'de 10 Yıl, On Yılda Binlerce Kitap başlıklı söyleşi, saat 14.00'de başlıyor. Sanatçı, söyleşiden sonra okurları için kitaplarını da imzalayacak.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı