Gündem Haberleri

  Lizbon’da muhteşem final

  Hürriyet Haber
  02.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Expo 98, Türkiye için müthiş bir tanıtım olanağı tanıttı.

  Milli Gün yürüyüşünden sonra muhteşem bir final yaşadık. 400 kişilik sanatçı topluluğunun lirik tarih gösterisi bizim için olduğu kadar Avrupalılar için de doyumsuz bir güzelliği sergiliyordu. Portekizliler gösterinin bitiminde ayakta alkış yağmuruna tuttukları için sanatçılarımız yedi kez sahneye tekrar dönmek zorunda kaldılar.

  Orada her şey vardı. Ama, Avrupa gerçeği de gözardı edilemezdi. Paris'teki Avrupa Konseyi'nin bir komite toplantısına katılan DYP Kırşehir Milletvekili Esat Kıratlıoğlu, bunu yüreği burkularak vurgulamak zorunda kaldı:

  ‘‘Şimdi, bir heyet daha bizim ülkemize gidiyor. Orada, cezaevlerini denetleyecekler.’’

  Hayretle yılların politikacısına bakarken, başını iki yana salladı:

  ‘‘Gerçeği kabul etmemiz lazım. Avrupa Birliği denilen olay Hıristiyan kulübü anlayışında ve şimdi giden heyet de cezaevlerini kontrol ederken Diyarbakır'a da geçecek. HADEP Genel Başkanı'yla Leyla Zana'yı da ziyaret edecekler. Kararı alıyorlar ve uyguluyorlar.’’

  Türkiye'de aralarında anlaşamasalar bile parlamenterlerimizin dışarıda ulusal konularda farklı düşünmediklerini gözledim. Kıratlıoğlu ile Çiller komisyonunun ANAP'lı başkanı, İzmir Milletvekili Süha Tanık, bu konuda aynı duyarlılığı gösteriyorlardı. ANAP'lı Şükrü Yürür de aynı frekansta değerlendirme yaptı:

  ‘‘Elimizden geldiğince kendimizi anlatacağız. Ama, Avrupa Birliği bize bu mesafede yaklaşıyor.’’

  EXPO 98 Fuarı'na en büyük ilgiyi gösteren Türkiye oldu. Bunu ben söylemiyorum, milli günümüze katılan Portekizli Bakan, Devlet Bakanı Burhan Kara'ya söyledi bunları:

  ‘‘Buraya katılan tüm ülkelerin milli gün kutlamaları oldu. Ama, en özel günü Türkiye yaptı. Hem kendi ülkeniz için önemli bir güne (30 Ağustos Zafer Bayramı) rastladı. Hem de buradaki günün önemine uygun katılım sağladınız. Hükümet düzeyinde beş bakan, başbakanın eşi, çok sayıda siyaset adamı ve gazeteciyle bu değeri gösterdiniz. Bunun altını özellikle çiziyorum.’’

  Doğrusu ya, Portekizliler'in Türkiye'ye ilgisi de bizim önem verdiğimiz oranda önemliydi. Bir günde 23, belki 25 bin kişi Türk pavyonunu gezdi. Pavyon kadar final gösterisi de görkemliydi.

  EXPO 98 Fuarı, okyanuslar ve denizlerin kirlenmesini konu alıyordu. Çok ilginç pavyonlar gezdik. Özellikle Okyanusya pavyonu bizi çok etkiledi. Atlantik Okyanusu ayrı bölümde, Pasifik Okyanusu ayrı bölümde sergilenmişti ve bu pavyonda Atlantik'te hangi balık ve canlı türü varsa, onları aynen önümüzde seyrediyorduk. Pasifik için de aynı şey. Büyük köpekbalıkları, denizanaları, denizatları, dev ahtapotlar ve renk renk mercan balıkları.. Karşısına geçip saatlerce seyretseniz doyamazsınız.

  Sanal gerçeklik pavyonu da çok etkileyiciydi. Elektronik cihazlar ve teknoloji öyle bir uyum sağlamıştı ki, balık gözü ekranda aynı deniz dibi sesleriyle yansıyan görüntülerin içine bindiğiniz alet sizi de götürüyordu. Kayalıklar arasından karanlıklara, canavar görüntülü deniz dibi yaratıklarının yanından balık sürülerinin arasına yüzlerce metre derinliğe inmiş gibi oluyorsunuz. Bütün bu güzelliklerin içinde milli gündeki muhteşem final, en güzeli ve en doyumsuzu idi.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı