Gündem Haberleri

  Litvanya'da AB paniğine başbakanlık önlemi

  Eda BERKBAYRAK/LİTVANYA, (DHA)
  28.04.2004 - 15:49 | Son Güncelleme:

  Estonya, Polonya ve Letonya'da AB öncesi fiyat artışı paniğinin yaşanması Litvanya Hükümeti'ni harekete geçirdi. Başbakan Algirdas Brazauskas "Stok yapmaya yönelmeyin. Fiyat artışı beklenmiyor" dedi.

  Litvanya'yla aynı tarihte, 1 Mayıs'ta AB'ye girecek Polonya, Letonya ve Estonya'da halkın AB sonrası fiyat artışından korkması nedeniyle tuz ve şeker stoklamaya başlaması Litvanya hükümetini önlem almaya itti.

  Konuyla ilgili basın toplantısı düzenleyen Brazauskas, "Bazı ülkelerde AB'ye girişin ardından fiyat artışı beklentisiyle, halkın panik içinde, özellikle temel gıda maddelerini stokladığını öğrendik. Bu davranış ekonomik temellere dayanmamaktadır" diye konuştu.

  AB sonrası fiyatlarda artış beklenmediğini dile getiren Brazauskas, ''Bu durum bazı tüccarların menfaatleri doğrultusunda halkı paniğe sevketmeye çalışmasından başka bir şey değil. Litvanya'da da benzer bir durumun yaşanmaması için halkı bu tür eğilimlerden uzak durmaya davet ediyorum. Şu anda ülkede herhangi bir ürünün bulunmaması gibi bir sıkıntı yok ve olmayacak'' dedi. Brazauskas konuşmasının sonunda hükümetin serbest piyasa ekonomisi koşullarına müdahale edemeyeceğini de belirtti.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı