Gündem Haberleri

  Liste kavgası

  Turan YILMAZ Bülent SARIOĞLU
  05.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  8’inci madde sarsıntısı AK Parti’yi birbirine kattı. Ankara Milletvekili Faruk Koca, ‘fire listesi’ yüzünden özellikle Kürşad Tüzmen ve Köksal Toptan’dan çok sert tepki gördü. Toptan, “Yazana değil yazdırana bakmak lazım” derken, Tüzmen küfrederek, “Başbakan yalakalığı yapıyorsa hesabını verecek” dedi. Ancak Tüzmen bir türlü yatıştırılamadı ve daha sonra Koca’nın üzerine yürüdü. Enerji Bakanı Taner Yıldız araya girerek, Tüzmen’i sakinleştirdi.

  17. MADDE KABUL EDİLDİ, AK PARTİLİLER BÖYLE SEVİNDİ

   

  BAKAN YILDIZ, TÜZMEN'İ BÖYLE SAKİNLEŞTİRDİ

   

  AK PARTİ'DE OYLAMA ŞOKU

   

  PARTİ kapatmayı zorlaştıran maddede fire şoku yaşayan AK Parti’yi dün de ‘çetele’ karıştırdı. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ev sahibi, Ankara Milletvekili Faruk Koca’nın ‘fire listesi’, ret depreminin artçı sarsıntısı oldu. Listedeki Kürşad Tüzmen, Koca’nın üzerine yürüdü.
  Koca’nın önceki akşam 8’inci madde oylamasının ardından Genel Kurul salonunda objektiflere yansıyan listesinde, Köksal Toptan, Murat Başesgioğlu, Kürşad Tüzmen, Vahit Erdem, Hilmi Güler, Reha Çamuroğlu, Sadık Yakut’un isimleri yer aldı. Gerilimli bir atmosferde toplanan AK Parti grubundaki tansiyon dün iyice yükseldi. Sabah saatlerinde Meclis’te görülen Koca, toplantıya katılmadı.

  Yakut: Yasaklı listesindeydim
  Kuliste gazetecilerin ilgi odağı olan Vahit Erdem’i sorulardan Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek kurtardı. Erdem, “Tahminlerin yanlış olduğu kanaatindeyim” demekle yetindi. Sadık Yakut da, “Partinin kapatılmasıyla ilgili bir madde ve sen de partilisin. Üstelik ben davada yasaklanması istenen kişilerden biriydim, olur mu öyle şey” diye konuştu. Reha Çamuroğlu, “Yazıp çizsinler bakalım, Allah yardımcıları olsun” dedi.

  Toptan: Yazana değil yazdırana bakmalı

  Liste kavgası

  Fotoğraf Vatan Gazetesi'nden alınmıştır

  Koca’ya en sert tepkiyi Tüzmen ile Toptan verdi. Toptan, “Kimsenin haddi hakkı değil, yazanlara değil, yazdıranlara bakmak lazım” derken, Tüzmen sesini yükseltip masayı yumruklayarak, “Başbakan yalakalığı yapıyorsa hesabını verecek. Başbakan uçurumdan atlarsa, bize yakışan onunla uçuruma atlamaktır. Türk töresinde böyledir” dedi. Tüzmen, kendisini sakinleştirmeye gelen Sağlık Bakanı Recep Akdağ’a da “Bu ib.. nereden buluyor bu hakkı, Ağzına sı...ğım” diye bağırdı. Akdağ, “Sakin ol, bekle gazeteciler çıksın” derken, Tüzmen “Ben sakinim. Kim lan o şe...siz” dedi.

  Erdoğan: Görev verilmedi
  Bu gerilimin yansıdığı grup toplantısının basına kapalı bölümünde Tüzmen, “Bu arkadaşa böyle bir görev mi verildi?” diye sordu. Erdoğan da, “Kimseye böyle bir görev verilmedi, bu arkadaşa da verilmedi. Bu yanlıştır, çirkindir. Burada kimsenin demokratik oyunu sorgulayacak değilim. Böyle bir şey yaptıysa gereğini yaparız, gerekirse özür de diletiriz” diye konuştu.

  Koca’dan yazılı özür açıklaması
  Oylamalara kadar ortalarda görünmeyen Koca, daha sonra yazılı bir özür açıklaması yaptı. Liste hazırlamadığını öne süren Koca, “O çalışmanın kesinlikle fire listesi hazırlığı gibi bir amacı yoktu. Tümüyle o arkadaşları korumaya yönelik bir çalışmaydı. Çünkü muhalefet, 20-25 arkadaşımızla ilgili sürekli spekülasyon yapıyor, bunları da grubumuza pompalıyordu. Bu çalışma da bu arkadaşları tespit edip, kendilerini bu fitneye karşı uyarma amaçlıydı” dedi.

  Tüzmen, Koca’nın üzerine yürüdü
  Koca’nın özür dilemesi bile Kürşat Tüzmen’in öfkesini dindirmedi. Önce Meclis kulisinde ‘Yeter ulan kimmiş o bizim adımızı karıştıran’ diye bağıran Tüzmen, ardından Faruk Koca’nın üzerine yürüdü. Tüzmen, Koca’ya, “Sen kabinlere kamera mı yerleştirdin de kimin ne oy kullandığını biliyorsun?” diye bağırdı. Bunu gören ve kavgaya dönüşeceğini anlayan Enerji Bakanı Taner Yıldız, araya girdi ve Tüzmen’i Meclis bahçesine çıkardı. Yıldız’ın bu müdahalesiyle AK Parti’de kavga ve yumruklaşma önlenmiş oldu. Bunun ardından Faruk Koca, Tüzmen ve Vahit Erdem ile bir araya geldi. Koca’nın Tüzmen ve Erdem ile buluşmasında Devlet Bakanı Hayati Yazıcı da hazır bulundu. Koca, yazılı olarak özür dilediği bu isimlerden bir kez de yüz yüze özür diledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı