Gündem Haberleri

  Liselilere ‘genel af’

  Hürriyet Haber
  08.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  500 binden fazla liseliye ‘‘büyük müjde’’ hazırlığı son aşamada. Milli Eğitim Bakanlığı, lisedeki alan koduna göre üniversite seçenlere ek puan getirecek düzenleme için değişiklik yapacak. Liselilere, alan türü değişen okullar için alan değiştirme hakkı da tanınacak.

  Milli Eğitim Bakanlığı, 1999'daki üniversite yarışında, ‘alan puanı’na odaklanan ‘tek sınav’ uygulaması kapsamında sınava girecek 500 binden fazla lise son sınıf öğrencisine büyük müjde vermeye hazırlanıyor. Lisede seçtiği alan, üniversitede okumak istediği programa yerleştirmede kullanılacak puan türüyle çakışmadığı için kazanma şansları azalacak öğrencilerin beklentisi olan ‘alan affı’ çıkarılıyor.

  Yeni sisteme göre öğrenci, lisede okuduğu alanın devamı niteliğindeki yükseköğretim programlarını seçerse, Ortaöğretim Başarı Puanı 0.5 katsayı ile çarpılarak 1999-ÖSS puanına eklenecek. Öğrenci, lisedeki alanına uygun olmayan programları tercih ederse, uygulanacak katsayı 0.2'ye düşecek.

  Bakanlık, önümüzdeki yıldan itibaren, kökten değişecek üniversiteye giriş sistemi uyarınca, başta Hukuk Fakültesi, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler gibi bölümler gelmek üzere bazı yükseköğretim kurumlarında ‘yerleştirmeye esas olan puan türü’nün değiştirilmesini onayladı. Bakanlığın, yüzbinlerce genç ve ailesinin ‘‘Oh’’ demesini sağlayacak affı da, yönergeyle gerçekleştireceği öğrenildi.

  YÖNERGE HAZIR

  Tek sınav uygulamasına geçiş dönemi olacak 1999'da, daha önce seçtikleri alanlar yeni sisteme uymayan onbinlerce liselinin mağduriyetini önleyecek ‘MEB Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Nakil ve Geçiş Yönergesi’ni Hürriyet ele geçirdi. Talim ve Terbiye Kurulu'nun, hazırladığı yönergenin, son sözü söyleyecek olan Milli Eğitim Bakanı Hikmet Uluğbay'ın incelemesine sunulduğu bildirildi. 14 Eylül'de yeni öğretim yılının başlamasından önce Uluğbay'ın onayıyla yürürlüğe girmesi beklenen yönergenin getirdiği esaslar şöyle işleyecek:

  ALAN DEĞİŞTİRME HAKKI

  Üniversitede okumak istedikleri bölümlere uygun alanları, lise 2. sınıfta belirlemelerine karşın, istedikleri yükseköğretim programlarına ait puan türleri 1999'dan itibaren değişeceği için, yarışa ‘eksi puan’ ile girecek lise son sınıf öğrencisilerine, alan değiştirme hakkı verilecek. Böylece, örneğin Hukuk Fakültesi için gerekli olan Sosyal alanı, lise 2. sınıftan seçerek okuyan, ancak bu fakülteye girişte 1999'dan itibaren TM puanının esas alınacağı açıklandığı için aynı alanda kalması halinde düşük katsayı uygulanacak öğrenci TM'ye geçebilecek.

  İLK HAFTA ALAN SINAVI

  Af, alan uygulaması bulunan resmi ve özel genel, Anadolu, Anadolu Güzel Sanatlar ile Anadolu öğretmen liselerinde okuyan öğrencileri kapsayacak. Alan değiştirmek isteyen son sınıf öğrencileri, 14 Eylül'de başlayacak yeni öğretim yılının ilk haftasında, geçiş yapacakları alanın lise 2'de okumadıkları derslerinden sınava alınacaklar.

  SORUMLU GEÇİŞ HAKKI

  Sınavına girdikleri yeni alana ait derslerin tümünden başarı gösterenlere yeni alanlara geçişi sağlanacak. Başarı gösteremeyenlere ise başarısız olunan derslerden ‘sorumlu tutularak’ yeni alanlara geçiş hakkı tanınacak. Bu durumdaki öğrenciler, zamanı geldiğinde sorumluluk sınavı hakkından yararlanacaklar.

  LİSE 1'DEN ATILANA AF

  Açıköğretim lisesi öğrencilerine de genel liselere nakil olanağı sağlanacak. Bu yenilik, lise 1'de iki yıl başarısız oldukları için genel liseden atılıp, açık liseye kayıt olanlara da ‘dönüş affı’ getirecek. Buna göre, Açıköğretim lisesinden genel liselerin 10. sınıfına (lise 2) öğrenci nakline, ‘Sınavlara iki dönem katılmış olunması ve bu sınavlar sonunda iki dönemin ortalama kredi toplamı kadar kredisi bulunup Türk Dili ve Edebiyatı 1 ve 2. programlarından başarılı olunması’ ve kayıt-kabul şartlarını taşıması koşuluyla izin verilecek.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı