Gündem Haberleri

  Liseli katliamının failleri yakalandı

  Hürriyet Haber
  16.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Alibeyköy’de, 3 yıl önce iki liseli gencin kurşuna dizilerek öldürülmesi eylemini planlayan 9 militan ele geçirildi. Tetikçiler aranıyor.

  Alibeyköy'de 3 yıl önce lise öğrencisi Emrah Sarıtaş ile Engin Topal'ı evlerinin önünden kaçırıp polisle işbirliği yaptıkları gerekçesiyle öldürmekten aranan yasadışı TİKB örgütü tetikçilerine yardımcı olan 9 kişi, operasyonla yakalandı. İnfaz emrinin Üsküdar Özel Tip Cezaevi'nden geçen yıl firar eden Tamer Tuncer tarafından verildiği öne sürüldü. 3 Ağustos 1995’teki katliamda, Alibeyköy Lisesi 3'üncü sınıf öğrencisi Emrah Sarıtaş (18) ve arkadaşı Maçka Endüstri Meslek Lisesi Elektronik Bölümü 3. sınıf öğrencisi Engin Topal (19), Mercedes marka bir otomobille kaçırılmış, boş bir arazide kurşuna dizilmişti. Gözaltına alınan bölge komite sorumlusu Bahtiyar Bölükbaşı (30), Emek Gölçek (23), Turgay Bitnel (25), Ali Çakır (26), Orhan Irmak (25, Ülkü Taşçı (26), Nuran Karakurt (25), Ayşe Taş (24) ve Yusuf Gülen (35)'ın sorgularında eylemi gerçekleştiren tetikçilerin isimlerini de verdikleri belirtildi.

  Eylemi planlamışlar

  Sorgulanan Bölükbaşı, Gülen, Karakurt, Taş ve kör olan Çakır'ın 2 liselinin öldürülmesinde, eylemi planladıkları, istihbaratını yaptıkları, tetikçilere yardım ettikleri belirtildi. Eşgalleri ve kimlikleri gizli tutulan tetikçilerin ise aranmalarına devam edildiği kaydedildi. Liselilerin infaz emrinin, geçtiğimiz yıl Göztepe'de polisle girdiği silahlı çatışmadan sonra, Beşiktaş'ta kendilerini durduran polisi şehit eden Tamer Tuncer tarafından verildiği öne sürüldü. Tuncer, Üsküdar Özel Tip Cezaevi'nden geçen yıl çeşitli örgütlerden 4 militanla birlikte firar etmişti. Bölükbaşı, Çakır, Karakurt, Taş ve Gülen tutuklanırken diğer 4 sanık ise tutuksuz yargılanmak üzere bırakıldı.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı