GeriGündem Lise öğrencileri karne öncesi eylem yaptı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Lise öğrencileri karne öncesi eylem yaptı

SAMSUN’da bir grup lise öğrencisi düzenledikleri yürüyüşle Yükseköğretim Kurulu'nu (YÖK) ve Milli Eğitim Bakanlığı’nı (MEB) protesto etti. Sınav sistemini protesto eden öğrenciler, ellerinde taşıdıkları dev karneyle de “Not verme sırası şimdi liselerde” diye slogan attı.

İstiklal Caddesi Namık Kemal Lisesi önünde toplanan yaklaşık 40 lise öğrencisi ellerinde taşıdıkları döviz ve pankartlarla YÖK'ü ve MEB’i protesto etti. “Not verme sırası şimdi bizde” diye slogan atan öğrenciler hazırladıkları dev karneyle de YÖK'e ve MEB’e not verdi. İstiklal Caddesi boyunca slogan atarak yürüyen öğrenciler bir ara yolu trafiğe kapatmak istedi, ancak polis buna izin vermedi. Polisle bir süre tartışan öğrenciler, ardından kaldırıma çıkarak yürüyüşlerine Gürbüz Sokak'a kadar devam etti. Burada, öğrenciler adına basın açıklamasını okuyan 11’inci sınıf öğrencisi Berrak Güngör, “Liseli arkadaşlar olarak sınav sistemi ve eğitimdeki sorunlar üzerine söyleyecek sözümüz olduğunun bilincindeyiz. Bu bilinç doğrultusunda eylemlerimizi başlatıyoruz. Herkesin bildiği üzere ÖSS değişti. YGS (Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı) ve LYS (Lisans Yerleştirme Sınavı) olmak üzere ikili sınav sistemine geçildi. Daha önceden diyorduk ki, hayat 3 saat 15 dakikaya sığmaz. Şimdi ise bakanlık bizle dalga geçer gibi tutmuş ‘İşte bakın hayatı 3 saat 15 dakikaya sığdırmıyoruz’ diyor” dedi.

Irkçı, cinsiyetçi ve ötekileştirmeye çalışan bir eğitim sisteminin bilimsellikten uzak olacağını kaydeden Berrak Güngör, “Düzenin ideolojisini pekiştirmeye çalışan bir eğitim sistemi biz öğrencilere sunulmaktadır. Bilimsel olmayan eğitim sisteminin zaten demokratik olması da beklenemez” diye konuştu. Öğrencilerin ellerinde taşıdıkları karnede şu notlar verildi: Tek Tipleştirme: Geçti, Cinsiyetci Eğitim: Geçti, Katkı Parası Toplama: Geçti, Ezberci Eğitim: Geçti, Öğrenciyi Sindirme: Geçti, Anadilde Eğitim: Kaldı, Bilimsel Eğitim: Kaldı, Parasız Eğitim: Kaldı, Nitelikli Eğitim: Kaldı. Çeşitli sloganlar atan öğrenciler daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.


 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle