Gündem Haberleri

  Lipoprotein A, kalp krizi riskini artırıyor

  Hürriyet Haber
  06.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  KANLARINDA yüksek oranda, LipoproteinA bulunan kişilerin kalp krizi geçirme riskinin yüzde 70 arttığı saptandı.

  Kanda Lipoprotein (LP) A miktarının sadece bilimsel araştırmalarda özel yöntemlerle belirlenebildiği, ölçümle ilgili olarak tıpta yaygın bir test yönteminin bulunmadığı belirtiliyor.

  Bilimadamları, kanında yüksek oranda LP A bulunan kişilerin 10 yıllık bir süre içinde mutlaka kalp krizi geçirdiklerini kaydediyor.

  Oxford Üniversitesi'nde, kalp hastası veya kalp krizi geçiren, yaşortalaması 50 olan 5 bin 200 kişi üzerinde araştırmalar yapıldı.

  Dr. John Danesh, kanlarında yüksek oranda LP A bulunan kişilerde, LP A miktarının azaltılmasıyla kalp krizi riskinin önlenebileceğine ilişkin olarak ellerinde bilgi olmadığını belirtti.

  Kandaki LP A miktarının genetik nedenlerle yükseldiği sanılıyor. Doktorlar, LP A'nın yol açtığı kalp krizi riskinin, kalp hastalıklarının genel nedenleri arasında sayılan yüksek kolesterol, sigara ve yüksek tansiyonla ilgisi olmadığını açıklıyor.

  Konuyla ilgili olarak daha geniş araştırmalar yapılacak ve LP A'nın yol açtığı riskin, yaş ve cinsiyet ile ilgisinin olup olmadığı saptanmaya çalışılacak.

  Özellikle kandaki LP A miktarı ilaçla düşürülmeye çalışılacak ve bu şekilde riskin azalıp azalmadığı saptanacak.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı