Gündem Haberleri

  Lime lime ayrışma

  ANKARA
  06.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin dünkü Parti Meclisi toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  Açılımı eleştiren ve dağdaki terörün ovaya indiğini belirten Baykal “Türkiye lime lime ayrışıyor” dedi. Baykal özetle şunları söyledi:

  Sokaklarda yaşananların terörist başı Abdullah Öcalan’ın İmralı’daki şartlarından kaynaklandığı öne sürülüyor. Buna inanan var mı Allah aşkına? Olay İmralı’daki şartlar meselesi değil. İmralı’yı meşru, muteber bir siyasi şahsiyet haline dönüştürme mücadelesidir. Açılım dedi?iniz, İmralı’yı aklama, ımralı’yı me?rula?tırma, ona bir siyasi kimlik kazandırma, hükümlü olmaktan çıkarma, 10 binlerce insanın kanı parmaklarında olanı suçlu olmaktan çıkarmak olunca, bunun yolunu siz açınca o yoldan yürüyorlar. Hazirandan bu yana Türkiye nereden nereye geldi. Türkiye kendili?inden mi buraya geldi? Politika bu.

  Çıkmaza sokuyorsunuz

  Bunun yolunu siz açınca o yoldan yürüyorlar. Siz de o yoldan yürüyenlere, ‘çok hızlı gidiyorsunuz, bu yanlış oldu, öyle yapmayın’ diye diye, bir yandan ‘Anayasayı değiştirip Türklüğü çıkaralım, eğitim dilini verelim’ mesajlarını vere vere Türkiye’yi çıkmaza sokuyorsunuz. Bu çıkmaz sokak. Türkiye lime lime ayrışıyor.

  Baydemir’e yanıt

  Orada kalan kim, niçin orada kalıyor? Neredeyse onun orada kalması kendi başına bir suçmuş gibi takdim ediliyor. Bu da belli bir ilgiyle sahipleniliyor. On binlerce insanın sorumluluğunu, kanını ellerinde taşıyan insanları meşru, muteber siyasi şahsiyetler diye kamuoyuna sunmaya cesaret ediyorlar. Bu mantığı kabul etmemizi istiyorlar. Bu amaçla belediye başkanları bir araya geliyor Türkiye’de. Basın toplantısı yapıyor, savcılar bunu izliyor, seyrediyor. Sonra biz ‘hukuk’ diye konuşuyoruz. Hukuk battal olmuş Türkiye’de.

  Kapatılmaya destek

  Terörü himaye etmek, sahip çıkmak siyasetin bir parçası olamaz. Eğer hukuk siyaset yapmaya başlar, hukuk ötesi değerlendirmeler yaparsa hukuk çıkmaza girer, hukuk çıkmaza girince siyaset de çığırından çıkar. Türkiye’de zaten bir süredir bu süreci yaşıyoruz.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı