Gündem Haberleri

  Likud Filistin'e yaptırım istedi

  LONDRA/BOGOTA/SYDNEY (A.A)
  27.01.2006 - 09:01 | Son Güncelleme:

  Filistin'de 10 yıl aradan sonra önceki gün yapılan ve Hamas'ın zaferiyle sonuçlanan seçimlerden sonra İsrail'deki sağcı Likud partisinin lideri Binyamin Netanyahu, uluslararası toplumun Filistinlilere ekonomik yaptırım uygulamasını istedi.

  Eski başbakanlardan Netanyahu, İngiliz BBC televizyonuna verdiği demeçte, Hamas ile görüşmeyi planlamak için uzun vadede büyük değişimlerin olması gerektiğini belirterek, hiçbir ülkenin Filistin'de bir Hamas yönetimiyle müzakere etmemesi gerektiğini savundu.

  Hamas yönetimini yasadışı bir rejim olarak nitelendiren Netanyahu, ”Yeni hükümetin farklı, barışçı bir siyaset benimsemesi için ekonomik yaptırımlar da dahil uluslararası bir baskı uygulanması gerektiğini düşünüyorum” dedi.
  Netanyahu, “İkinci olarak da sadece Hamas'ın popülaritesini artırmaya yarayan tek taraflı çekilme siyasetine son vermek lazım geldiğini düşünüyorum” dedi ve aslında bunun terörizmi güçlendirdiğini ve çekilerek terörizmin alt edilmediğini, tersine terörizmle karşı karşıya kalındığını ileri sürdü.

  “İsrail'in yeryüzünden silinmesi” fikrinden vazgeçmesi halinde Hamas ile müzakereye hazır olup olmadığının sorulması üzerine de Netanyahu, “Büyük değişiklikler bekliyoruz, havaya sarf edilmiş sözler değil” diyerek Hamas'lıların şu anda bütün gözlerin üzerlerine çevrildiğini bildiklerini ve yüreklere su serpen sözler sarfedeceklerine kuşku olmadığını söyledi.

  FRANSA VE AVUSTRALYA

  Seçimin galibi Hamas'a Fransa ve Avustralya'dan da şiddete son verme çağrıları yapıldı.
  Fransa Dışişleri Bakanı Philippe Douste-Blazy, Bogota'da yaptığı açıklamada, Hamas'ın İsrail devletinin varlığını kabul etmesini, Filistin Kurtuluş Örgütü ile imzalanan anlaşmaları tanımasını ve şiddetten vazgeçmesini istedi.
  Filistin seçimlerinin sonuçlarına ilişkin endişesini gizlemeyen Fransız Bakan, “Şu andaki barış sürecinın kabul edilmesi gereklidir. Şimdi diyalog tesis etmek ve barışı şiddete tercih etmek gerekmektedir” ifadesini kullandı.
  Douste-Blazy, Avrupa'nın resmi olarak “terörist” diye tanımladığı Hamas başta olmak üzere Filistinlilere yaptırım konusunda ise yorum yapmayı kabul etmediği bildirildi.

  Avustralya Başbakanı John Howard da Hamas'ın şiddete son vermesi gerektiğini söyledi. Hamas'ın hem demokratik olarak seçilmiş bir hükümet hem de teröre destek veren bir hükümet gibi davranamayacağını belirten Howard, İsrail devleti konusundaki taahhütlerinde hiçbir değişiklik olmayacağını da sözlerine ekledi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı