Gündem Haberleri

  Lieberman'dan sürpriz davet

  Planet/EkoNet
  06.01.2011 - 12:15 | Son Güncelleme:

  İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, Türk mevkidaşı Ahmet Davutoğlu'na sürpriz bir davette bulundu. Lieberman, bununla birlikte Türkiye'ye yönelik eleştirilerini sürdürdü.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor

   

  Jerusalem Post gazetesi, İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'ın, sadece 10 gün önce İsrail hakkında yalan söylemekle suçladığı Türk mevkidaşı Ahmet Davutoğlu’nu ikili görüşmelerde bulunmak için Tel Aviv’e davet ettiğini bildirdi.

   

  Lieberman, Jerusalem Post gazetesine gönderdiği mektupta, “Türkiye’yle tekrar adil ve dürüst bir diyalog kurmak istiyoruz. Bu yüzden mevkidaşım Ahmet Davutoğlu’nu, iki ülkeyi ve bölgedeki ülkeleri ilgilendiren konular üzerinde konuşmak üzere Tel Aviv veya başka bir yerde görüşmeye davet ediyorum” dedi.


  ”Müttefikler anlaşmazlıklar yaşayabilir, bu anlaşmazlıklarla nasıl baş edildiği her türlü ilişkinin doğru yönünü gösterir” ifadesini kullanan Lieberman, 31 Mayıs 2010 tarihinde yaşanan ve dokuz Türk’ün ölümüyle sonuçlanan Mavi Marmara baskınını hatırlattı.

   

  Türkiye’nin Karmel Dağı yangınında iki yangın söndürme uçağı göndermesinin ardından, Cenevre’de İsrailli ve Türk yetkililer bir araya gelmiş ancak ilişkilerde beklenen olumlu gelişme yaşanmamıştı.

   

  26 Aralık günü, Lieberman, Türkiye’nin Gazze filosu baskını için özür talep etmesini “küstahlığın ötesinde bir davranış” olarak yorumlamış, asıl Türklerin özür dilemesi gerektiğini belirtmiş ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İsrail’i hedef alan eleştirilerini “yalan” olarak nitelemişti.

  Lieberman mektubunda, “Türkiye-İsrail ilişkilerinin Mavi Marmara baskınıyla bozulmadığını, ancak Ankara’nın buna uzun süre önceden karar verdiğini” belirtti. Lieberman, ikili ilişkilerin bozulmasının nedenini “Türkiye’deki iç politikaların sonucu olduğunu” ifade etti.

  ”Maalesef, Türkiye’de yakın dönemde yaşanan olaylar, İran’da Ayetullah Hamaney’in öncülüğünü yaptığı İslam Devrimi’nin öncesini hatırlatıyor. Türkiye gibi, İran’da İsrail’in en yakın müttefiklerinden biriydi ve iki ülke hem hükümet, hem halk olarak iyi ilişkilere sahipti” yorumunda bulundu.

  Lieberman, “Benzer olarak, Hamaney’in devrimi iç faktörlerden kaynaklandı ve İsrail ile en ufak bir bağlantısı yok” dedi.


  İsrail Dışişleri Bakanı, Mavi Marmara’nın Türkiye’ye dönüşünde on binlerce kişinin İsrail karşıtı slogan atmasının ardından, hiçbir Türk yetkilinin atılan sloganları kınamaması üzerine, “İsrail, bağımsız bir ülke olarak bu tür aşağılama ve kötü davranışlara karşı Türkiye’nin yumruk torbası olmayacak” demişti.

   

  DÜNYA BASININDA BUGÜN ÖNE ÇIKAN MANŞETLER

   

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

   

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı