Gündem Haberleri

  Liderleri zırhlı arabalar koruyacak

  Hürriyet Haber
  14.12.2001 - 13:03 | Son Güncelleme:

  Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanı Belçika, Laeken zirvesine katılacak devlet ve hükümet başkanları ile dışişleri bakanları için 200 taşıt kiraladığını, bunların 21`inin zırhlı olduğunu açıkladı.

  Zırhlı taşıtların, ``riskli veya tehdit altındaki liderlere`` tahsis edildiğini belirten yetkililer, ``Audi A 8`` marka bu araçların250 bin euro değerinde olduğunu ifade ettiler.  

  Taşıtlarda iki telefon, bir faks, bir minibar bulunduğu, camların 4,4 cm kalınlığında olduğu, lastiklerin de kurşun geçirmediği belirtildi. Zırhlı araçların içindekiler, kapıları açmadan, bir mikrofon sistemiyle dışarıyla temas kurup konuşabiliyorlar.  

  Yaklaşık 3,2 ton ağırlığındaki bu taşıtların, saatte 220 kilometresürat yapabildiği kaydedildi. Yetkililer, bugün Brüksel`e gelecek Başbakan Bülent Ecevit`e de söz konusu zırhlı taşıtlardan birinin tahsis edileceğini söylediler.

  LAEKEN ZİRVESİ`NDE ``PASTA TERÖRÜ`` ENDİŞESİ
     
  Avrupa Birliği`nin Laeken zirvesi sırasında güvenlik birimlerinin, ``pasta terörüne karşı tetikte oldukları`` bildirildi. Belçika`da ünlü kişilerin yüzüne kremalı pasta fırlatarak ün kazanan ``terörist`` Noel Godin, ülkesinin AB Dönem Başkanlığı sürecinde ``saldırılarını artıracağını`` açıklamıştı.  

  Çeşitli toplantı, konferans ve törenlerde, politikacı, bilimadamı,sanatçı, işadamı ve ünlü kişilerin yüzüne pasta fırlatan Godin, ``Dönem Başkanlığı eylemleri`` çerçevesinde, Belçika`daki toplantıların ve ülkeye gelecek ünlülerin listesini çıkardıklarını`` söylemişti.  
  Godin, ``152 gerilla ile çalıştığını`` söylemiş ve ``toplu saldırılar düzenleyeceklerini`` anlatmıştı.  

  Basına yaptığı açıklamalarda, ``İşimiz kolay değil. Polis ve istihbarat birimlerinin yakın takibindeyiz`` diyen Belçikalı ``terörist``, güvenlik birimlerinin aralarına sızdığını, dolayısıyla saldırı planlarını çok gizli tuttuklarını belirtti.  

  ``Yeni silahlar geliştirdiklerini, 35 metre mesafeden pasta fırlatan ve hedefe ulaştıran bir sistem oluşturduklarını`` ileri sürenGodin, ``sponsorların katkısı ile`` uçaklardan, balonlardan veya uzaktan kumandalı oyuncak uçaklardan saldırı düzenleyebileceklerini söyledi.  

  Belçika`daki ``terör eylemleri`` sürekli sorun yaratan, saldırılarına somut gerekçe göstermeyen, sadece ``eğlendiğini ve ünlüleri rezil ettiğini`` anlatan Godin, yasal boşluklardan yararlanıyor ve ağır cezalar almıyor.  

  Belçika güvenlik birimleri, Laeken`da, Godin`in rahatsız edici eylemlerinin engellenmesi için önlemler alındığını ve özel bir ekip oluşturulduğunu belirttiler. Yetkililer, Belçika`nın AB Dönem Başkanlığı`nın başladığı Haziran ayından beri Godin`in yakın takipte tutulduğunu, Laeken zirvesi sırasında da ``adım adım izlendiğini`` belirterek, ``devlete pahalıya malolan bir teröristin`` söz konusu olduğunu anlattılar.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı